Sobota, 13. jún 2026
Mimoriadne správy
- Dovolenka 2026 bude drahšia. Polovica Slovákov mení plány, najviac zdražejú letenky
- Elon Musk sa stal prvým bilionárom sveta, akcie SpaceX po debute prudko vzrástli
- Technická porucha zdržala odlet pápeža Leva XIV. z Kanárskych ostrovov
- Putin vyhlásil, že ukrajinské dronové útoky majú rozdeliť ruskú spoločnosť
- Top foto dňa (12. jún 2026): Predsedníčka EP na Slovensku, mláďa hrošíka, MS vo futbale a počasie
Česko si pripomenulo rok od prvého úmrtia na koronavírus, v Prahe pribudli tisícky krížov
Webnoviny 22. marec 2021 611
22.3.2021 (Webnoviny.sk) - V Česku sa v pondelok na poludnie rozozvučali zvony aj sirény sanitiek na počesť obetiam ochorenia COVID-19. Rok po prvom úmrtí v dôsledku koronavírusu v krajine si nákaza vyžiadala už takmer 25-tisíc životov. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.
Vyzváňanie zvonov či hukot sirén
Pamiatku obetí sa rozhodla uctiť občianska iniciatíva Minúta ticha, ktorú podporila aj Česká biskupská konferencia.
Viac o téme: Koronavírus
„Vyzývame k spoločnej minúte ticha na pravé poludnie v pondelok 22. marca. Ak prispeje k tejto spomienke vyzváňanie kostolných zvonov, pripomienka pamiatky obetí v médiách, či dôstojné a všetkých politických motívov prosté vzdanie úcty obetiam z úst verejne pôsobiacich osobností, budeme si ako spoločnosť môcť povedať, že sme nenechali zvíťaziť ľahostajnosť a nezáujem o osudy druhých,“ vyjadrila sa iniciatíva.
K pietnej akcii sa pripojila aj Asociácia zdravotníckych záchranných služieb ČR, Zdravotnícka záchranná služba Moravskosliezskeho kraja a ďalšie zdravotnícke útvary spustenými sirénami sanitiek.
Tisíce krížov na námestí v Prahe
Združenie Milion chvilek pro demokracii si zase obete pripomenulo tisíckami krížov nakreslených na Staromestskom námestí v Prahe. Podľa zástupcov mesta je krížov 25-tisíc. Praha tiež z úcty k obetiam v pondelok nerozsvieti rozhľadňu na Petříne.
Ako prvý v Českej republike zomrel s koronavírusom 22. marca 2020 95-ročný muž, ktorého hospitalizovali v pražskej Nemocnici Na Bulovce.
Podľa dát českého ministerstva zdravotníctva sa v krajine koronavírusom nakazilo viac ako 1,4 milióna ľudí. Viac ako 1,2 milióna sa vyliečilo, no v dôsledku nákazy zomrelo 24 810 ľudí.
Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk - Česko si pripomenulo rok od prvého úmrtia na koronavírus, v Prahe pribudli tisícky krížov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Kaufland dáva mestám zelenú: Rozhodnite, kde pribudnú nové stromy a kvety
Fond na podporu umenia rozdelil výzvy, záujem o dotácie presiahol sto miliónov eur
Koniec ilúzií o veľkých číslach: Prečo miliónové dosahy na Instagrame už áčkové značky absolútne neohúria? – VIDEO