Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Čaputová na summite B9 vyzvala NATO, aby reagovalo na destabilizačné aktivity v okolitých krajinách
11.5.2021 (Webnoviny.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) by mala podľa prezidentky Zuzany Čaputovej reagovať na destabilizačné aktivity v najbližšom susedstve, na dezinformačné kampane a kybernetické aktivity.
Hlava štátu to povedala počas online samitu Bukureštskej deviatky (B9), ktorého sa v pondelok 10. mája zúčastnila prostredníctvom online video spojenia z Kodane. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Prezidentka ocenila úlohu B9
Online samitu sa okrem štátov B9 zúčastnil aj prezident Spojených štátov amerických Joe Biden a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
„Prezidentka vo vystúpení ocenila významnú úlohu B9 pri posilňovaní spoločného prístupu Severoatlantickej aliancie k bezpečnostným hrozbám, ktoré citlivo vnímajú aj spojenci na východnom krídle NATO,“ uviedol Strižinec.
Organizácia Severoatlantickej zmluvy by mala podľa hlavy štátu reflektovať aj nové výzvy súvisiace s digitálnymi technológiami či klimatickými zmenami.
Odsúdili spolu kroky Ruska
„Naša bezpečnosť začína predovšetkým u nás doma, závisí od toho, akí sme my sami odolní a ako rešpektujeme hodnoty slobody, demokracie a právneho štátu. Práve tie sú našou výhodou oproti nedemokratickým režimom,“ uviedla hlava štátu počas samitu B9.
Členmi B9 sú okrem Slovenska aj Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko a Rumunsko. Hlavy štátov sa virtuálne podpísali aj pod spoločnú deklaráciu, v ktorej vyzdvihli transatlantické spojenectvo či odsúdili údajné zásahy Ruskej federácie a jej agentov v českých Vrběticiach v roku 2014.
Viac k témam: destabilizácia, krajiny Bukureštskej deviatky (B9), summit
Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputová na summite B9 vyzvala NATO, aby reagovalo na destabilizačné aktivity v okolitých krajinách © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach