Piatok, 23. január 2026
Mimoriadne správy
- Generál Zmeko sa v Bruseli rozlúčil s funkciou, NATO diskutovalo o bezpečnosti Ukrajiny
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
O dohodách k brexitu dostanú obe komory parlamentu možnosť hlasovať ešte predtým, ako ich vláda podpíše a dostane ich do rúk Európsky parlament.
LONDÝN 7. februára (WebNoviny.sk) - Britský parlament bude hlasovať o dohodách, ktoré premiérka Theresa Mayová dosiahne s Európskou úniou, ešte pred dokončením brexitu, oznámila v utorok britská vláda. Ak však parlament dohodu o ukončení členstva Británie v EÚ i dohodu o nových vzťahoch Británie s Úniou odmietne, druhú šancu už nedostane.Počas druhého dňa rozpravy o návrhu zákona, ktorý umožní spustiť rokovania o odchode Británie z EÚ, to v Dolnej snemovni povedal štátny tajomník pre brexit David Jones. Potvrdil, že obe komory parlamentu dostanú možnosť hlasovať o dohodách predtým, ako ich vláda podpíše a dostane ich do rúk Európsky parlament.
Ber alebo nechaj tak
Jeho oznámenie naznačuje ústupok výzvam, aby mal britský parlament väčšie slovo pri rokovaniach s EÚ. Keď sa však poslanci spýtali, čo sa stane, ak britský parlament dohodu vyrokovanú s EÚ neschváli, Jones potvrdil, že hlasovanie bude iba jednorazové - "ber alebo nechaj tak".
Premiérka Mayová sa pred časom vyjadrila, že je pripravená odmietnuť dohodu s EÚ, ak by bola pre Britániu zlá. Mnohí členovia parlamentu však majú obavy z jej tvrdenia, že "žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda", pretože Británia by sa následne musela riadiť nevýhodnými pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.
Parlament bude mať na výber len dve možnosti
Poslanci argumentujú, že hlasovanie nemá význam, ak bude parlament prinútený podporiť akúkoľvek dohodu s EÚ, pretože na výber bude mať iba medzi pripravenou dohodou a žiadnou dohodou.
Jones v parlamente povedal, že nemôže poskytnúť žiadne záruky ďalších rokovaní, ak poslanci odmietnu konečnú dohodu o brexite. Vyjadril však presvedčenie, že výber, ktorý budú mať, bude zmysluplný.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Clintonová apeluje na nežné pohlavie: Budúcnosť patrí ženámNasledujúci článok
Samovrah zaútočil pred budovou súdu, zahynuli desiatky ľudí
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Robiť viac neznamená byť hodnotnejší. Kniha, ktorá búra mýty o úspechu
Evidenčné listy dôchodkového poistenia treba predložiť do konca januára, uviedla Sociálna poisťovňa