Piatok, 19. december 2025
Mimoriadne správy
- Kresťania v Nigérii zažívajú obrovské utrpenie, Lexmann vyjednala rezolúciu vyzývajúcu na ukončenie násilia
- Na samite v Bruseli sa rozhodne aj o vojenskej pôžičke pre Ukrajinu. Môj názor poznáte, odkázal Fico – FOTO
- Samit v Bruseli sa pre Fica nezačal dobre, rozbilo sa lietadlo a na protest neprišiel srbský prezident
- Streľba na Bondi Beach zasiahla aj exprezidentku Čaputovú, obeťou útoku v Sydney bola jej blízka priateľka
- Zelenskyj dúfa v podporu Američanov, podľa neho je najspravodlivejšou možnosťou „ostať tam, kde sme“
LONDÝN 16. júna (WebNoviny.sk) - Britská kráľovná Alžbeta II. v piatok prijala na audiencii v Buckinghamskom paláci českého prezidenta Miloša Zemana.
Počas stretnutia, ktoré trvalo približne pol hodinu, ho sprevádzali jeho manželka Ivana a dcéra Kateřina. Stretnutie sa malo pôvodne konať o 12:00 miestneho času (13:00 SELČ), no pre návštevu kráľovnej v centre na pomoc obetiam požiaru Grenfell Tower sa jeho začiatok posunul.
Kráľovnej podaroval brošňu
Audiencia sa uskutočnila za zatvorenými dverami a český prezident počas nej kráľovnej podaroval brošňu s českými granátmi a hodvábnu šatku s motívom diela Václava Hollara.
"Stretnutie zatienili nedávne tragické udalosti v Londýne. Kráľovná mi povedala, že sa práve vrátila z prehliadky toho domu," cituje portál iDnes.cz Zemana. Hlavnou témou rozhovoru bol podľa prezidenta brexit a osud českých občanov vo Veľkej Británii.
Údajne tiež kráľovnej povedal, že pri rozhovore vynechá tému Mníchovskej dohody, no zároveň tiež pripomenul českých vojnových veteránov, ktorí bojovali v Kráľovskom letectve (RAF).
Vyznamenal veteránov
Po tlačovej konferencii Zeman vyznamenal československých vojnových veteránov žijúcich v Spojenom kráľovstve, veteránovi Miroslavovi Antonínovi Liškutínovi odovzdá diplom o vymenovaní do hodnosti generála.
Následne sa prezident stretne s britským ministrom zahraničia Borisom Johnsonom, s ktorým by mal diskutovať o brexite, Európskej únii či česko-britských vzťahoch. Na záver jednodennej návštevy Londýna položí kvety k pamätníku Bitky o Britániu.
Viac k témam: kráľovná Alžbeta II., Miloš Zeman, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská kráľovná prijala Zemana, zaujímal sa o osud Čechov po brexite © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Všeobecná zdravotná poisťovňa si v prepoisťovacej kampani medziročne polepšila takmer o 19 %
Spoločnosť Henkel Slovensko podporila Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie UNB materiálnym darom
Konflikt medzi vládou a odbormi o platy vo verejnej a štátnej správe vstupuje do ostrej fázy, kompromis stál na jasnej výmene