Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Balón zostrelený nad USA bol podľa Američanov súčasťou väčšieho čínskeho programu na zber spravodajských informácií
13.2.2023 (SITA.sk) - Podozrivý čínsky špionážny balón, ktorý minulý týždeň zostrelili nad Spojenými štátmi, poskytoval Číne „obmedzené“ spravodajské informácie.
V pondelok to počas brífingu v Bielom dome povedal koordinátor Národnej bezpečnostnej rady pre strategickú komunikáciu John Kirby. Balón bol podľa jeho slov súčasťou čínskeho programu výškových balónov pre zber informácií. Informuje o tom televízia CNN.
„Zhodnotili sme, že v súčasnosti tieto balóny poskytujú obmedzené aditívne schopnosti pre ostatné spravodajské platformy Čínskej ľudovej republiky používané nad Spojenými štátmi,“ vyjadril sa Kirby.
Ako dodal, ak bude Čína v budúcnosti pokračovať „v rozvoji tejto technológie, určite by sa pre nich mohla stať cennejšou“.
Kirby skonštatoval, že čínsky balónový program fungoval už za vlády predošlého prezidenta Donalda Trumpa, ale vtedy tieto objekty nezachytili. USA podľa neho pracujú na lepšom budúcom pochopení a sledovaní týchto spravodajských aktív.
Viac k témam: čínsky balón, čínsky balónový program, špionážny balón
Zdroj: SITA.sk - Balón zostrelený nad USA bol podľa Američanov súčasťou väčšieho čínskeho programu na zber spravodajských informácií © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach