Piatok, 23. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Azerbajdžan žiada pre zostrelenie lietadla od Moskvy odškodnenie, Putin už jednu požiadavku splnil
29.12.2024 (SITA.sk) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev, ktorý v nedeľu vyhlásil, že azerbajdžanské lietadlo, ktoré sa zrútilo v stredu, zostrelilo Rusko, žiada od Moskvy odškodnenie.
Lietadlo letelo v stredu z azerbajdžanského hlavného mesta Baku do metropoly ruskej republiky Čečensko Grozného, ale zmenilo kurz a havarovalo pri pokuse pristáť v Kazachstane. Zahynulo 38 ľudí, ale 29 prežilo.
Tri požiadavky
Alijev konštatoval, že lietadlo zasiahla paľba zo zeme nad Ruskom a „stalo sa nekontrolovateľným". Baku podľa Alijeva má pre zostrelenie lietadla voči Moskve tri požiadavky.
„Po prvé, ruská strana sa musí Azerbajdžanu ospravedlniť. Po druhé, musí priznať svoju vinu. Po tretie, musí potrestať vinníkov, priviesť ich k trestnej zodpovednosti a zaplatiť odškodné azerbajdžanskému štátu, zraneným cestujúcim a členom posádky,“ povedal.
Alijev uviedol, že prvá požiadavka bola „už splnená“, keď sa mu ruský prezident Vladimir Putin v sobotu ospravedlnil. Putin označil haváriu za „tragický incident“, hoci zodpovednosť Moskvy nepriznal.
Alijev chce medzinárodných expertov
Alijev sa vyslovil aj za to, aby haváriu lietadla vyšetrila „skupina medzinárodných expertov“ a „kategoricky odmietol“ ruský návrh, aby ju vyšetril Výbor pre medzištátne letectvo, ktorý dohliada na civilné letectvo v Spoločenstve nezávislých štátov.
„Nie je žiadnym tajomstvom, že túto organizáciu tvoria väčšinou ruskí predstavitelia a na jej čele sú ruskí občania. Objektivita by sa tu nedala úplne zabezpečiť,“ dodal Alijev.
Viac k témam: Havária lietadla, Pád lietadla
Zdroj: SITA.sk - Azerbajdžan žiada pre zostrelenie lietadla od Moskvy odškodnenie, Putin už jednu požiadavku splnil © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
dm spravila unikátny prieskum medzi Slovákmi: Ako sa staráme o naše zdravie a krásu?
Evidenčné listy dôchodkového poistenia treba predložiť do konca januára, uviedla Sociálna poisťovňa