Piatok, 31. júl 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (30. júl 2026): Extrémne horúčavy vo svete, Labutia fontána, Trhovisko Žilinská a autosalón
- Moskva zaradila zakladateľa Telegramu Pavla Durova na zoznam teroristov a extrémistov
- Maďarsko musí pre nízky stav Dunaja úplne odstaviť jadrovú elektráreň Paks
- Turecko vyslalo stíhačky F-16 na ochranu vzdušného priestoru Pobaltia
- Islamský štát sa prihlásil k vražde predstaviteľa afganského vládnuceho hnutia Taliban
António Guterres zložil sľub ako nový generálny tajomník OSN
Webnoviny 12. december 2016 964
Funkciu oficiálne prevezme 1. januára 2017 od súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý stál na čele organizácie desať rokov.
NEW YORK 12. decembra (WebNoviny.sk) - Bývalý portugalský premiér António Guterres zložil v pondelok sľub ako nový generálny tajomník Organizácie Spojených národov a stal sa v poradí deviatym šéfom tejto medzinárodnej organizácie.Funkciu oficiálne prevezme 1. januára 2017 od súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý stál na čele organizácie desať rokov. Guterres sa v sľube zaviazal vykonávať funkciu "iba z hľadiska záujmov OSN" a neprijímať inštrukcie "od žiadnej vlády ani inej inštitúcie".
"Je pre mňa hlbokou cťou, že mi členské krajiny dali dôveru," povedal Guterres po zložení sľubu. Poznamenal, že preberá funkciu v čase, keď ľudia po celom svete strácajú dôveru vo svojich predstaviteľov a inštitúcie vrátane OSN.
"Nadišiel čas obnoviť vzťahy medzi ľuďmi a ich predstaviteľmi - národnými aj medzinárodnými -, nadišiel čas, aby vedúci predstavitelia počúvali a ukázali, že im záleží na vlastných ľuďoch a na globálnej stabilite a solidarite, od ktorých sme všetci závislí," dodal.
Podľa Guterresa tiež "nadišiel čas, aby OSN urobila to isté - priznala svoje nedostatky a zmenila spôsob svojej práce". Guterres povedal, že v rámci svojho päťročného pôsobenia na čele OSN sa zameria na tri strategické oblasti, kde je potrebná zmena: budovanie a udržiavanie mieru, dosiahnutie udržateľného rozvoja a reformu vnútorného fungovania OSN.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Za dva dni zachránili Taliani ďalších takmer 2300 utečencovNasledujúci článok
Pápež František napísal list prezidentovi Sýrie Asadovi
Labute tu nie sú symbolom nežnosti. Sú zbraňou. Fantasy novinka Zrada čiernej labute
Zidane sa vracia domov, nechcel inú prácu ako tú pri reprezentácii Francúzska
Mladý motorkár spadol pri predbiehaní na vozovku, následne sa jeho motocykel zachytil o koleso protiidúcej dodávky