Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Američania musia pri evakuácii improvizovať, dôvodom sú vážne hrozby zo strany Islamského štátu
Webnoviny 22. august 2021 580
22.8.2021 (Webnoviny.sk) - Predstavitelia americkej armády sú nútení vyvíjať nové spôsoby, ako dostať evakuovaných ľudí na letisko v afganskom Kábule. Spôsobili to potenciálne hrozby zo strany Islamského štátu namierené proti Američanom v Afganistane.
Uvedené správy potvrdil v sobotu popredný americký predstaviteľ, ktorý stanovisko poskytol pod podmienkou zachovania anonymity. Dodal, že tieto skutočnosti predstavujú ďalšiu komplikáciu v už beztak chaotickej situácii po tom, ako hnutie Taliban v uplynulých dňoch rýchlo prevzalo kontrolu nad Afganistanom.
Ľudia dostanú konkrétne pokyny
Spomenutý predstaviteľ uviedol, že menšie skupinky Američanov a možno i ďalší civilisti dostanú konkrétne pokyny, čo majú robiť, vrátane pohybu do tranzitných bodov, kde sa ich ujme armáda.
K tomuto postupu dochádza po tom, ako americké veľvyslanectvo vydalo nové bezpečnostné varovanie, v ktorom občanom nariaďuje, aby necestovali na kábulské letisko bez individuálneho pokynu zástupcu vlády USA. Spojené štáty odmietli poskytnúť bližšie informácie o hrozbe Islamského štátu, označili ju však za závažnú.
V krajine zostávajú tisíce Američanov
USA chcú z Afganistanu stiahnuť väčšinu zvyšných vojakov do 31. augusta. Prezident Joe Biden v piatok sľúbil, že evakuujú nielen všetkých Američanov v Afganistane, ale aj desaťtisíce Afgancov, ktorí od 11. septembra 2001 pomáhali Spojeným štátom.
Armádny generálmajor Hank Taylor v sobotu vyhlásil, že USA od 15. augusta evakuovali cez kábulské letisko asi 17-tisíc osôb. Americkí predstavitelia odhadujú, že v Afganistane naďalej zostáva až 15-tisíc Američanov, ale priznávajú, že nemajú k dispozícii presný počet.
Viac k témam: evakuácia, Taliban, utečenci, vojnový konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania musia pri evakuácii improvizovať, dôvodom sú vážne hrozby zo strany Islamského štátu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Piešťany chystajú na otvorenie letnej kúpeľnej sezóny bohatý program, Kolonádový most je však stále zatvorený – FOTO
Hasiči zasahovali pri požiari výrobnej haly automobilky v Holíči, zamestnancov včas evakuovali – FOTO
Polícia upozorňuje na dopravné obmedzenie v úseku horského priechodu Dargov, odstraňujú tam zhorený autobus