Štvrtok, 19. marec 2026
Mimoriadne správy
- Ministerka kultúry Šimkovičová odhalila na Pamätnom cintoríne Campo Verano v Ríme bustu generála Milana Rastislava Štefánika – FOTO
- Britská vláda po kritike hudobníkov ustúpila od plánov v oblasti autorských práv a umelej inteligencie
- Globálny hudobný priemysel mal vlani tržby zhruba 32 miliárd dolárov. Hlavne vďaka streamingu
- Zelenskyj: Jarná ofenzíva Rusov zlyhala, okupanti to skúšajú infiltráciou – FOTO
- Vo veku 96 rokov zomrel nemecký filozof Jürgen Habermas
Aktualizované: Voľby v Česku suverénne vyhralo Babišovo ANO, Piráti predbehli Okamuru a ČSSD sa prepadlo
- aktualizované 21. októbra 23:08
BRATISLAVA 21. októbra (WebNoviny.sk) - Suverénnym víťazom českých parlamentných volieb sa stala strana ANO bývalého ministra financií a podpredsedu vlády Andreja Babiša.
Podľa takmer úplných výsledkov, ktoré po zrátaní 99,6 percenta odovzdaných hlasov zverejnil Český štatistický úrad, získala Babišova ANO 29,70 percenta hlasov.
V prvej trojke ODS a Piráti
Na druhom mieste skončila Občianska demokratická strana (ODS), ktorá získala 11,29 percenta, tretia je Česká pirátska strana so ziskom 10,76 percenta hlasov.
Odporúčame:
Polícia pár dní pred voľbami obvinila Babiša pre kauzu „Čapí hnízdo“
ODS aj Piráti vďaka dobrým výsledkom v Prahe, z ktorej prichádzali údaje až podvečer, predbehli nacionalistickú a protiimigrantskú stranu Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá skončila nakoniec štvrtá so ziskom 10,66 percenta.
Na piatom mieste so ziskom 7,78 percenta je Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) a až ako šiesta sa do parlamentu prebojovala Česká strana sociálno demokratická (ČSSD) s výsledkom 7,28 percenta, čo je pre stranu, ktorá podľa prieskumov čakala 13 až 17 percent hlasov, veľmi nepríjemné prekvapenie.
Do parlamentu sa dostala aj Kresťanská a demokratická únia - Československá strana ľudová (KDU-ČSL) so ziskom 5,80 percenta a na poslednú chvíľu, tiež vďaka dobrým výsledkom v Prahe, sa nad hranicu zvoliteľnosti prehupla aj strana TOP 09, za ktorú hlasovalo 5,25 percenta voličov.
Poslednou stranou, ktorá sa tesne dostala do parlamentu, sú Starostovia a nezávislí (STAN), ktorí získali 5,17 percenta hlasov.
Prvá volebná aféra
Mimo parlamentu už naisto skončila Strana slobodných občanov (aktuálne 1,52 %) a Strana zelených (1,34 percenta).
Podľa aktuálnych prepočtov Českej televízie by malo ANO disponovať v 200-člennej Poslaneckej snemovni, dolnej komore českého parlamentu, 78 poslancami, ODS bude mať 25 zástupcov a Piráti aj SPD budú mať po 22 poslancoch.
KSČM aj ČSSD by mali mať každá po pätnástich poslancoch, KDU-ČSL bude disponovať desiatimi, TOP 07 siedmimi a STAN šiestimi kreslami.
České voľby majú už aj prvú aféru, z centrály protiimigrantskej strany Sloboda a priama demokracia (SPD), ktorá je podľa aktuálnych výsledkov na druhom mieste, vyhodili viacerých novinárov vrátane reportérky Českej televízie. Predstavitelia strany na nich zavolali políciu a na otázky ostatných novinárov, aký je dôvod tohto kroku, odmietli odpovedať.
Viac k témam: Česká republika, voľby do Poslaneckej snemovne v Českej republike
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Voľby v Česku suverénne vyhralo Babišovo ANO, Piráti predbehli Okamuru a ČSSD sa prepadlo © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Španielsky premiér Rajoy odoberá moc katalánskym predstaviteľom, chce vyhlásiť nové voľbyNasledujúci článok
Aktualizované: Muž s nožom vyčíňal v centre Mníchova, zranil štyroch ľudí
Príbeh jednej ženy, jednej krajiny a jedného dedičstva. Tam, kde sa rieky spájajú
Zrada, hudba a osud. Toto je príbeh o láske, ktorá prichádza v nesprávnom čase
Vo veku 74 rokov náhle zomrel filmový producent, režisér a vysokoškolský pedagóg Marian Urban