Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Ak Švédsko a Fínsko nesplnia svoje sľuby, Turecko stále môže zablokovať ich vstup do NATO, upozorňuje Erdogan
Webnoviny 30. jún 2022 604
30.6.2022 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan víta spoločné memorandum jeho krajiny so Švédskom a Fínskom o ich vstupe do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) ako víťazstvo, keďže zahŕňa všetky ich citlivé otázky.
Dohoda otvorila cestu severským krajinám do vojenskej aliancie. Erdogan však pohrozil, že ak Švédsko a Fínsko nesplnia ich sľuby, Turecko by stále mohlo zablokovať ich členstvo tým, že by dohodu o prístupe neratifikoval jeho parlament.
Erdogan po samite NATO v Madride vyhlásil, že Švédsko sľúbilo vydať 73 teroristov do Turecka a zakročiť voči financovaniu a verbovaniu Strany kurdských pracujúcich (PKK) a jej odnoží, ktoré Ankara považuje za teroristické organizácie.
Švédsko a Fínsko však uviedli, že budú „riešiť“ tieto žiadosti v súlade s Európskym dohovorom o vydávaní osôb a v písomnej dohode neuviedli žiadne pevné číslo.
Viac k témam: vstup do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak Švédsko a Fínsko nesplnia svoje sľuby, Turecko stále môže zablokovať ich vstup do NATO, upozorňuje Erdogan © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nezabudnuteľné momenty na MS 2026. Nórske veslovanie, virálny Haaland, skvelé Kapverdy či politický zásah Trumpa – VIDEO, FOTO
Fico ostro zaútočil na Európsku komisiu, jej správu o právnom štáte označil za pokryteckú – VIDEO