Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
- Top foto dňa (23. júl 2026): Počasie vo svete, skládka v pásme Gazy a predpremiéra Comic-Con International
- Kolabuje námorná preprava? K blokáde Hormuzu a Húsíom v Červenom mori sa pridávajú obmedzenia v čiernomorských prístavoch
Afganistan a Taliban chcú začať mierové rokovania, násilnosti v krajine však pokračujú
Webnoviny 16. máj 2021 873
16.5.2021 (Webnoviny.sk) - Zástupcovia Talibanu a afganskej vlády sa v sobotu v Katare dohodli, že obnovia snahy o dosiahnutie mierového ukončenia vojny. Súhlasili tiež s obnovením rozhovorov, ktoré boli pozastavené. Potvrdil to hovorca hnutia. Na obnovenie rokovaní vyzvali aj USA, ktoré plánujú stiahnuť svojich posledných 2500 až 3500 vojakov.
Násilnosti pokračujú
I keď vláda a Taliban podpísali dočasný mier, násilnosti v krajine aj naďalej pokračujú. V piatok zomreli pri bombovom útoku v mešite 12 veriaci a ďalších 15 je zranených. Taliban odmieta zodpovednosť za útok a viní z neho vládne spravodajské služby.
Islamský štát (IS) tvrdí, že počas víkendu vyhodil do vzduchu niekoľko elektrických staníc. Kábul tak zostal počas trojdňových sviatkov takmer bez elektriny.
USA a NATO sťahujú vojakov
Zdanlivo nezastaviteľné násilie v krajine spôsobuje obavy aj v spojitosti so stiahnutím vojakov USA a NATO, čo môže vyvolať ešte väčší chaos. Washington chce, aby posledný americký vojak opustil krajinu 11. septembra. Niektorí tvrdia, že presun jednotiek pokračuje rýchlo a možno to stihnú do prvých júlových dní.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v sobotu počas telefonátu s pakistanským náprotivkom označil sťahovanie vojakov z Afganistanu za unáhlené. Varoval, že vážne poškodí mierový proces v Afganistane a negatívne ovplyvní stabilitu v regióne. Vyzval OSN, aby v tomto probléme zohrala väčšiu úlohu.
Viac k témam: konflikt, mier, Taliban, Vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - Afganistan a Taliban chcú začať mierové rokovania, násilnosti v krajine však pokračujú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Na pomoc ľuďom po zemetrasení vo Venezuele vyzbierali Slováci už viac ako stotisíc eur
Enviropolícia hľadá páchateľa, ktorý pri venčení postrelil psa. O pomoc žiada verejnosť – FOTO