Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Zomrel Ján Virgala, priekopník očkovania a významný slovenský infektológ
11.10.2024 (SITA.sk) - Vo veku 98 rokov zomrel významný slovenský infektológ a priekopník očkovania na Slovensku Ján Virgala. O jeho skone informovala Detská fakultná nemocnica (DFN) Košice. Posledná rozlúčka s nebohým sa konala vo štvrtok 10. októbra.
„MUDr. Ján Virgala bol prvým primárom samostatného detského infekčného oddelenia v Krajskej detskej nemocnici v Košiciach, kde pôsobil od roku 1966. V tejto pozícii strávil 26 rokov (do roku 1992), počas ktorých sa zapísal medzi uznávaných odborníkov v oblasti infektológie,“ uviedla DFN Košice.
Virgala bol priekopníkom diagnostiky a liečby ochorení, ako sú toxokaróza, Kawasakiho choroba, Reyov syndróm či nozokomiálne nákazy. Zastával racionálnu antibiotickú liečbu a dôraz kládol aj na hygienicko-epidemiologické zásady, obzvlášť na hygienu rúk.
„Za jeho celoživotný prínos a šírenie osvety v oblasti pediatrie a infektológie mu v roku 2016 pri príležitosti životného jubilea 90 rokov primátor mesta Košice udelil Cenu primátora mesta Košice,“ doplnila nemocnica.
Viac k témam: Detská fakultná nemocnicka v Košiciach, infektológ, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Zomrel Ján Virgala, priekopník očkovania a významný slovenský infektológ © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Okamurovi pred domom opäť viala ukrajinská vlajka
Majiteľovi značky Zara sa darí napriek konkurencii zo strany predajcov lacnejšieho oblečenia
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk