Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Žilinka nebol podľa Vanča súčinný, záležitosť poslaneckého prieskumu na generálnej prokuratúre zostáva otvorená
Webnoviny 19. september 2025 286
19.9.2025 (SITA.sk) - Záležitosť poslaneckého prieskumu na Generálnej prokuratúre (GP) SR necháva opozičný poslanec Branislav Vančo (Progresívne Slovensko) stále otvorenú. Uviedol to pre agentúru SITA.
„Riadne stanovený program nebolo možné vykonať kvôli tomu, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nebol súčinný a nesplnil si svoje zákonné povinnosti,“ pripomenul Vančo.
Žilinka zamedzil poslancom v diskusii
Opozičný poslanec ešte vo februári vyhlásil, že generálny prokurátor Maroš Žilinka sa pokúsil zmariť poslanecký prieskum na Generálnej prokuratúre SR zameraný na proces zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Zamedzil totiž poslancom v diskusii s prokurátormi Oddelenia závažnej kriminality GP SR, a tiež s bývalými prokurátormi ÚŠP. Poslanec ich preto chcel pozvať na pôdu Národnej rady SR.
Prieskum na generálnej prokuratúre poslanec Vančo podľa vlastných slov inicioval pre netransparentnosť procesov súvisiacich s rušením Úradu špeciálnej prokuratúry a na základe informácií o chaose, zlých podmienkach a dokonca zmeškaných úkonoch v trestných konaniach pre nezvládnutý presun prokurátorov ÚŠP.
Generálny prokurátor v reakcii vyhlásil, že nepripustí účasť prokurátorov na zasadnutí ústavnoprávneho výboru parlamentu. „Akákoľvek snaha zo strany poslancov ústavnoprávneho výboru o pozývanie si radových prokurátorov GP SR na výbor v rámci akéhosi pokračovania v poslaneckom prieskume považujem za nenáležité a v rozpore so zákonom,“ vyhlásil vo februári Žilinka s tým, že generálna prokuratúra považuje poslanecký prieskum za ukončený.
Poslanci žiadne otázky nemali
Pokiaľ ide o zamedzenie diskusie, Žilinka zdôraznil, že za činnosť a chod prokuratúry zodpovedá generálny prokurátor. „Na všetky otázky, ktoré mali poslanci, im bolo odpovedaná na ústavnoprávnom výbore,“ uviedol Žilinka s tým, že na zasadnutiach výboru v súvislosti so zrušením ÚŠP sa v minulom roku zúčastnil opakovane.
Poslanci mu pritom podľa jeho slov mohli klásť otázky, žiadne však podľa neho nemali. „Cez to všetko sme boli pripravení a nakoniec sme viedli takmer trojhodinovú diskusiu,“ zdôraznil generálny prokurátor.
Žilinka tiež poukázal na písomné stanovisko prokurátorov Oddelenia závažnej kriminality GP SR. „V ktorom vyslovene uviedli, že nepovažujú za žiaduce stretnutia s politikmi mimo rámca plnenia zákonných a služobných povinností,“ povedal Žilinka.
Doplnil, že poslancov počas prieskumu tiež informoval, že nepripustí na GP SR robenie politiky a vťahovanie radových prokurátorov do politických súbojov. Generálny prokurátor dodal, že predmetný poslanecký prieskum považuje za čisto politickú aktivitu.
Viac k témam: Generálny prokurátor, Poslanecký prieskum
Zdroj: SITA.sk - Žilinka nebol podľa Vanča súčinný, záležitosť poslaneckého prieskumu na generálnej prokuratúre zostáva otvorená © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov
Odolnosť nie je o zatnutých zuboch, ale o pochopení samého seba. Buďte nepriestrelní
Kraj nostalgie, ktorý má šancu prebudiť sa. Zlín hľadá cestu od Baťu k novej priemyselnej budúcnosti. Jej zárodok sa rodí vo Vizoviciach – VIDEO, FOTO