Pondelok, 9. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Zem je v januári najbližšie k Slnku, od centrálnej hviezdy bude vzdialená milióny kilometrov
3.1.2022 (Webnoviny.sk) - Zem je v januári najbližšie k Slnku. V najbližšom bode svojej dráhy okolo Slnka bude Zem v utorok 4. januára. Od centrálnej hviezdy bude vzdialená 147 104 100 kilometrov. Informuje o tom hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková v tlačovej správe.
„Ak si spočítame, koľko dní uplynie medzi rovnodennosťami, keď sa Slnko na oblohe presúva z jednej pologule na druhú, zistíme, že od 20. marca do 22. septembra uplynie 186 dní. Avšak od 22. septembra do 20. marca nasledujúceho roka len 179 dní. Takže vďaka nerovnomernej rýchlosti Zeme okolo Slnka je na severnej pologuli studená časť roka o týždeň kratšia ako teplá,“ uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
Zdroj: Webnoviny.sk - Zem je v januári najbližšie k Slnku, od centrálnej hviezdy bude vzdialená milióny kilometrov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Pokračuje súdny proces v kauze Babylon, obžalovaný je aj bývalý šéf kontrarozviedky SIS
Na filmovom festivale v Bergame predstavia kolekciu krátkych animovaných filmov Viktora Kubala
Koniec bublinkových fólií či polystyrénových výplní. E-shopy budú musieť baliť tovar po novom
Európa vlnou regulácií oslabuje firmy, Klub 500 volá po aktívnej ochrane slovenskej ekonomiky