Štvrtok, 18. december 2025
Mimoriadne správy
- Samit v Bruseli sa pre Fica nezačal dobre, rozbilo sa lietadlo a na protest neprišiel srbský prezident
- Streľba na Bondi Beach zasiahla aj exprezidentku Čaputovú, obeťou útoku v Sydney bola jej blízka priateľka
- Zelenskyj dúfa v podporu Američanov, podľa neho je najspravodlivejšou možnosťou „ostať tam, kde sme“
- Maďarsko sa nezrútilo po roku 1989. Ono už desaťročia stálo na umelých nohách, tvrdí psychiater Hunčík
- Rusko musí byť pod tlakom USA, aby pristúpil na kompromis, tvrdí Zelenskyj
Zákon o justičnej a väzenskej stráži nebol dlho novelizovaný, jeho úprava je nevyhnutná
BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) - Parlamentný ústavnoprávny výbor rokoval v priestoroch Justičného paláca v Bratislave.
Podľa slov ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) sú podobné akcie prínosom, pretože práve ústavnoprávny výbor schvaľuje zákony, ktoré sa väzenstva a justície priamo dotýkajú. "Som principiálne rada, že aj poslanci výboru majú záujem poznať slovenské väzenstvo. V konečnom dôsledku nielen schvaľujú právne predpisy, ale schvaľujú aj väzenský rozpočet a ja si myslím, že je fajn, keď je gestorský výbor v reálnom obraze," uviedla Žitňanská. Zažartovala, keď povedala, že to môže byť pre poslancov ako preventívna akcia.
Kontrola priestorov nad väznicami dronom
Poslanci výboru prerokovali novelu zákona o justičnej a väzenskej stráži, ktorá bola podľa Žitňanskej nevyhnutná. "Po trinástich rokoch účinnosti zákona bolo jednoducho potrebné novelizovať. Prax ukázala, že potrebujeme urobiť nejaké zmeny. Máme novú techniku a potrebujeme mať nastavené pravidlá aj pre prípady, že by si napríklad bezpilotný dron zaletel nad priestory väznice," priblížila dôvody vládnej novely ministerka.
Odporúčame:
Inštitút osobného bankrotu nestačí, Žitňanská žiada odbornú diskusiu o exekučnej amnestii
Výjazdové rokovanie ohodnotil kladne aj predseda ústavnoprávneho výboru a poslanec strany Smer-SD Róbert Madej. "V prvom rade je to prejav spolupráce výboru a rezortu spravodlivosti, v ktorom by sme chceli pokračovať. My pravidelne s kolegami navštevujeme väznice, aby sme na vlastné oči videli, aké majú podmienky odsúdení aj príslušníci justičnej a väzenskej stráže."
Exkurzie škôl do väzníc proti kriminalite
Poslanec by podľa vlastných slov sprístupnil väznice aj pre školy ako systém istej výstrahy pred kriminalitou. "Ja by som podobné exkurzie odporúčal aj pre školy. Bolo by dobré, aby viac žiakov základných škôl navštevovalo väznice, pretože to má výchovný charakter," uzavrel Madej.
Poslanci si na záver prezreli priestory samotnej väznice, ktorú momentálne rekonštruujú. Mohli nazrieť do bežných ciel, ale aj do takzvanej samotky, výchadzkového priestoru, či návštevných miestností.
Viac k témam: Lucia Žitňanská, Róbert Madej, väzenie, Zbor väzenskej a justičnej stráže
Zdroj: Webnoviny.sk - Zákon o justičnej a väzenskej stráži nebol dlho novelizovaný, jeho úprava je nevyhnutná © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
OĽaNO chce mimoriadny výbor o nákupe lietadiel Spartan, zvažujú aj schôdzu parlamentu
Keď sa rieši chirurgia čeľuste ako súčasť starostlivosti o chrup
Ako si vybrať najlepšiu metódu monitorovania serverov pre vašu firmu?
Nezamestnanosť vo Veľkej Británii dosiahla najvyššiu úroveň od začiatku roka 2021