Utorok, 20. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Vláda šetrí na občanoch, ale nie na sebe. Odmeny pre úradníkov dosiahli podľa Matoviča desiatky tisíc eur – VIDEO
24.2.2025 (SITA.sk) - V čase konsolidácie verejných financií predseda vlády Robert Fico zmenil zákon tak, aby mohol „svojim ľuďom“ neobmedzene rozdávať odmeny v ľubovoľnej výške. Poukazuje na to opozičné hnutie Slovensko s tým, že najvyššie odmeny dostal vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra.
Občan zaplatí 800 eur ročne
Hnutie v tejto súvislosti pripomína, že vláda presadila konsolidáciu v celkovej hodnote 4,2 miliardy eur, čo každého občana stojí 800 eur ročne. Za minulý rok pritom vytvorila deficit v hodnote osem miliárd eur.
„Milión ľudí na Slovensku je ohrozených chudobou, ale Fico sebe a svojim ľuďom štedro nadeľuje. Sebe aj ministrom zvýšil plat dvojnásobne, vybavil si doživotnú rentu a dozvedeli sme sa, že jeho vedúci Úradu vlády SR má tiež chrapúňsky vysoké odmeny,” povedal poslanec a bývalý vedúci Úradu vlády SR Július Jakab.
Odmeny dostali viacerí nominanti súčasnej vládnej koalície
Ako ďalej upozornil, v čase, keď si premiér schvaľoval dvojnásobný plat, tak koalícia zmenila zákon o štátnej službe, ktorý určoval odmenu do výšky 20 percent ročného príjmu. V paragrafe 42 konkrétne vypustili jeden odsek, čím zmenili systém odmeňovania a tento strop zrušili. Táto zmena podľa Jakaba platí od 1. júna 2024.
Pokiaľ ide o Gedru, ten podľa Jakaba dostáva plat 6 044 eur a k tomu dostal v roku 2024 odmeny viac ako 32-tisíc eur. Odmeny podľa hnutia Slovensko dostali aj ďalší nominanti súčasnej vládnej koalície.
Konkrétne Generálny tajomník služobného úradu ministerstva dopravy Juraj Lovásik dostal 28-tisíc, štátny tajomník rezortu dopravy Igor Choma 22-tisíc, generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala 22-tisíc, štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher 19-tisíc a generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany Peter Krajčírovič 19-tisíc eur.
„Ľudia okolo Fica si hovoria sociálni demokrati. Pravda je, že sú to obyčajní papaláši, ktorí si z politiky urobili biznis na úkor obyčajných ľudí na Slovensku,“ uviedol poslanec Michal Šipoš. Dodal, že konanie vládnej koalície dokazuje, že sa vrátila doba „našich ľudí“.
Viac k témam: bývalý vedúci Úradu vlády SR, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny tajomník služobného úradu ministerstva dopravy, konsolidácia verejných financií, Premiér Slovenskej republiky, štátny tajomník ministerstva obrany, vedúci Úradu vlády SR
Zdroj: SITA.sk - Vláda šetrí na občanoch, ale nie na sebe. Odmeny pre úradníkov dosiahli podľa Matoviča desiatky tisíc eur – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.
Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve
Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO