Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Útok nožom v Nemecku neprežil zamestnanec banky, páchateľa po rukojemníckej dráme zadržali
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
- Top foto dňa (23. júl 2026): Počasie vo svete, skládka v pásme Gazy a predpremiéra Comic-Con International
V Tiesňave obnovili turistické značenie i mobiliár (foto)
Webnoviny 27. september 2024 513
27.9.2024 (SITA.sk) - V Slovenskom raji počas tohto týždňa dokončili obnovu turistického značenia i mobiliáru v doline Tiesňava. Ide o spojnicu dvoch hrabušických osád, ktorými sú Hrabušická Píla a Podlesok. Za projektom je občianske združenie Zelená hora.
Ako pre agentúru SITA vysvetlil jeho predseda Ladislav Novotný, práve prechod touto roklinou je vhodnou alternatívou ťažších trás, určený najmä pre rodiny s deťmi. Podľa neho ide o ideálne miesto na prvý dotyk so stúpačkami či technickými zriadeniami predtým, než sa turisti s deťmi vyberú na náročnejšie trasy.
Okrem značenia sa občianskemu združeniu podarilo vymeniť dožívajúcu strechu na turistickom prístrešku, zrevitalizovať oficiálne ohnisko, a vymeniť zničené lavičky za nové, masívne.
„Dreveným mostíkom sme premostili prameň na jednom zo vstupov do dolinky,“ informovalo ďalej OZ na sociálnej sieti. Zámerom bolo podľa Novotného vytvoriť priechod pre turistov, aby cez potôčik nemuseli preskakovať. Práce tam realizovali vďaka finančnej podpore dvoch nadácií. Spolupracovali tiež so Správou Národného parku Slovenský raj, ktorá podľa aktivistov citlivo posúdila stav v doline Tiesňava.
Združenie verí, že sa podarí oživiť malebnú roklinku. „Nie je extra-náročná na prechod, je však trocha neprávom zaznávaná. Pritom je pekná a ľahko dostupná,“ opísal Novotný. Okrem toho ponúka spomínanú možnosť prípravy na trasy, ktoré sú ťažšie.
„Napríklad taká Suchá Belá nie je pre každé dieťa. Ale rodičia s nim môžu ísť práve do Tiesňavy a vyskúšať si drevené stúpačky či lavičky, ktoré vedú ponad koryto potoka,“ dodal predseda OZ Zelená hora.
Viac k témam: Slovenský raj, turistické značenie, Turizmus
Zdroj: SITA.sk - V Tiesňave obnovili turistické značenie i mobiliár (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Nová moderná mestská plaváreň v Lučenci už je sprístupnená verejnosti (video+foto)
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
Top foto dňa (20. júl 2026): Oslavy vížazstva MS vo futbale a počasie vo svete