Utorok, 23. jún 2026
Mimoriadne správy
- Rusko pripravuje provokácie proti pobaltským krajinám alebo Poľsku, domček z kariet sa vraj rozpadá
- Z plášťa najvyššieho mrakodrapu v EÚ odpadlo sklo, poškodilo zaparkované auto
- Ruský útok na Zelenského rodné mesto zabil troch ľudí a zranil najmenej ďalších 19
- Nemecká vláda podporila dôchodkovú reformu, počíta s ďalším zvyšovaním veku odchodu do penzie
- Lavrov obvinil USA, že už nie sú nestranným sprostredkovateľom rokovaní o Ukrajine
V Novej Bani si pripomenuli obete pandémie, vysadili výnimočný strom
Webnoviny 6. apríl 2022 555
6.4.2022 (Webnoviny.sk) - Lipa, ktorá symbolicky žije a dýcha za zosnulé obete koronavírusu. Tento jedinečný strom slávnostne vysadili v pondelok 4. apríla v Novej Bani. Ďalšie mesto sa tak zapojilo do projektu tvorby Živých pietnych miest, ktoré vlani na jeseň spustilo občianske združenie Skutočné obete.
"Hoci sa vzhľadom na uvoľnené opatrenia a menší záujem médií a verejnosti na prvý pohľad javí, akoby pandémia pominula, v nemocniciach aj dnes stovky pacientov bojujú o každý nádych a aj dnes mnohí ľudia na koronavírus umierajú. Prosíme, pristupujme k tomuto ochoreniu a k následkom, ktoré spôsobilo, s rešpektom. Veríme, že lipa prinesie zasiahnutým obyvateľom Novej Bane, ktorí stratili svojich blízkych, symbolickú útechu," povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete.
Lipu vysadili na mestskom cintoríne. Strom je označený pamätnou tabuľou. Miestni obyvatelia tak majú dôstojné miesto, ktoré pripomína tragické udalosti pandémie a jej obete. Spolu s predstaviteľmi mesta a zástupkyňami občianskeho združenia sa pietneho aktu zúčastnili aj zdravotníci, ktorí v meste zabezpečovali testovanie a očkovanie občanov.
"Pandémia koronavírusu sa stala súčasťou našich životov, skúša našu trpezlivosť, solidaritu a ohľaduplnosť. Táto choroba nás všetkých zaskočila nepripravených a niektorým z nás zasiahla do životov tým najkrutejším spôsobom – stratou blízkeho človeka. Dnes symbolicky sadíme lipu – symbol života a zdravia, ktorý bude na pamiatku obetí COVID-19 rásť celé stáročia v Novej Bani. Som presvedčený o tom, že vysadením lipy, vytvárame dôstojné spomienkové miesto obetiam pandémie. Táto lipa bude symbolom pamiatky obetiam pandémie a pripomienka jedného z najsmutnejších období, ktoré zasiahlo každého z nás a aj naše mesto," uviedol počas slávnostného podujatia primátor mesta Nová Baňa Branislav Jaďuď.
OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta vlani na jeseň. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, ďalej v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, v obci Lúčka a v obci Kamenica nad Cirochou, v Senci, Zvolene, Lučenci, Poltári a v areáli spoločnosti Slovnaft v Bratislave. Pokračovať budú v Turčianskych Tepliciach, Bratislave či Čadci. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez www.skutocneobete.sk.
OZ Skutočné obete vybralo na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.
Viac o projekte na www.skutocneobete.sk.
Informačný servis
Viac k témam: pietne miesto, PR, Živé pietne miesta
Zdroj: Webnoviny.sk - V Novej Bani si pripomenuli obete pandémie, vysadili výnimočný strom © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Včasné varovania pred zmenou počasia cez sms dokážu zabrániť škodám
Masívny ukrajinský útok na Krym zabil štyroch ľudí, okupačné úrady zastavili predaj palív
Tragédia pri Tarragone si vyžiadala životy troch chlapcov, skočili do rozbúreného mora
Trump obvinil vandalov z poškodenia umelého jazera pri Lincolnovom pamätníku, čaká ho ďalšia oprava