Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Úrad komisára pre deti Mikloška odštartoval nový celoslovenský projekt proti šikane na školách
Webnoviny 12. apríl 2024 521
12.4.2024 (SITA.sk) - Úrad komisára pre deti odštartoval v Topoľčanoch nový projekt zameraný na elimináciu šikany na školách. Prvé zo série školení pre preventistov, pedagógov, školské podporné tímy a intervenčné tímy na školách, zamerané na prevenciu šikany detí, sa uskutočnilo pod vedením špecialistu na prevenciu kriminality a experta na trestné činy Miroslava Schlesingera.
Rozširovanie národného projektu
Ako informoval Úrad komisára pre deti, cieľom je naučiť odborníkov pracujúcich s deťmi ako rozoznať šikanu, ako ju identifikovať, ako na ňu správne reagovať a dokázať pomôcť. Národný projekt bude postupne rozširovaný do ďalších krajov.
„Po školení psychológov, školských podporných tímov a pedagógov sa projekt zameria aj na samotné deti. Výstupným produktom bude materiál pre našich kolegov, ktorí budú participovať na tomto projekte,“ informoval Úrad komisára pre deti v tlačovej správe.
Prvý materiál by mal byť hotový v priebehu najbližších dvoch mesiacov. Podľa Miroslava Schlesingera prístup k šikane nie je vždy správne spracovaný.
Čo je najlepším riešením šikany?
„Od psychológov často počúvame, že máme agresora a šikanovanú obeť. Ale to nie je pravda. My hovoríme o dvoch obetiach - jedna obeť, ktorej sa agresivita dotýka a jedna, ktorá útočí. Tá môže byť napríklad obeťou domáceho násilia alebo nedostatku podpory z rodiny. Aj za agresorom sa môže skrývať obeť,“ povedal Schlesinger.
Podľa komisára pre deti Jozefa Mikloška najlepším riešením šikany je prevencia. Ak zlyhá rodina, nastupujú učitelia. „Môžu pomôcť, ale môžu aj nevedomky uškodiť. Je dôležité, aby vedeli správne a včas konať. Aby sa aj deti vedeli lepšie brániť a vedeli čo robiť. To je podstatou projektu,“ doplnil Mikloško.
Viac k témam: Komisár pre deti, Šikana
Zdroj: SITA.sk - Úrad komisára pre deti Mikloška odštartoval nový celoslovenský projekt proti šikane na školách © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Dobrá správa pre Slovensko: Ceny stoviek potravín výrazne klesli
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nie Holandsko ani Dánsko. Najviac bicyklov v Európe vyrábajú úplne iné krajiny
Ruské rakety zasiahli Kyjev, po ukrajinských útokoch na Rusko sú hlásené ďalšie obete