Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Trump: Nikdy som nezaručil, že nebude žiadna vojna. Prečo by som potom vybudoval najsilnejšiu armádu na svete?
- Trump zvažuje kúpu Čagoských ostrovov, jeho administratíva sa obáva námornej špionáže
- Starmer, Macron, Merz a Zelenskyj odprezentovali päť podmienok pre spravodlivý a trvalý mier
- Pašinjan zvíťazil vo voľbách, chce pokračovať v približovaní Arménska k Západu
- Top foto dňa (7. jún 2026): Akcia Pups in the Park, French Open Tennis, podpora Ukrajiny a atletika
Ukajinskí utečenci môžu žiadať o dočasné útočisko na oddelení cudzineckej polície aj na hraniciach
Webnoviny 3. marec 2022 608
3.3.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinci môžu žiadať o dočasné útočisko na hraničných priechodoch Vyšné Nemecké, Ubľa, Veľké Slemence ako aj na oddelení cudzineckej polície, ak majú zaistené ubytovanie.
Vyplýva to z informácií o postupe s cudzincami prichádzajúcimi z Ukrajiny na územie SR, ktoré poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
V prípade, ak cudzinci nemajú doklady, môžu o dočasné útočisko požiadať na oddelení azylu v Humennom. Všetky uvedené pracoviská pracujú nepretržite. Všetky osoby prichádzajúce na Slovensko môžu tiež požiadať o udelenie azylu alebo doplnkovej ochrany.
Osobná žiadosť
O dočasné útočisko môže okrem občana Ukrajiny požiadať podľa uznesenia vlády z 28. februára aj jeho manžel, jeho maloleté dieťa alebo rodič dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny.
Osoby, ktoré majú záujem o dočasné útočisko, musia o neho požiadať osobne, z dôvodu snímania biometrických údajov. Ak má cudzinec zabezpečené ubytovanie, je potrebné k žiadosti o útočisko doložiť buď čestné vyhlásenie vlastníkov nehnuteľnosti alebo zmluvu o nájme uzavretú s vlastníkom.
Dočasné útočisko
Dočasným útočiskom získa cudzinec bezplatné ubytovanie, stravu, zdravotnú starostlivosť a hygienické potreby. Navyše dočasné útočisko umožňuje pracovať na Slovensku, avšak neoprávňuje cudzinca na podnikanie.
Jednou z povinností cudzincov s poskytnutým dočasným útočiskom sa musia zdržiavať na Slovensku, musia vyplniť a odovzdať tlačivo „Hlásenie pobytu“ a prípadnú zmenu adresy musia nahlásiť.
Zároveň platí, že štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí nie sú Ukrajincami a ani ich rodinnými príslušníkmi, je umožnený vstup na Slovensko z humanitárnych dôvodov. Ak majú záujem o návrat do svojich domovských krajín, je im to umožnené.
Viac k témam: Cudzinecká polícia, dočasné útočisko, Hraničné priechody, Ubytovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukajinskí utečenci môžu žiadať o dočasné útočisko na oddelení cudzineckej polície aj na hraniciach © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
Zelenskyj potvrdil ďalší dronový útok na Leningradskú oblasť