Piatok, 24. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Sudcovské oddelenie by malo pozostávať zo sudcu, vyššieho súdneho úradníka a asistenta
Webnoviny 28. august 2021 662
28.8.2021 (Webnoviny.sk) - Sudcovské oddelenie, prioritne prvostupňové, by malo pozostávať zo sudcu, vyššieho súdneho úradníka a asistenta. Ide o jeden z podnetov, ktoré Združenie sudcov Slovenska (ZSS) navrhlo ministerstvu spravodlivosti po Hlavnom zhromaždení ZSS 17. júna.
Ako pre agentúru SITA vysvetlil nový prezident ZSS František Mozner, cieľom návrhov je prispieť k rýchlejšiemu a kvalitnejšiemu výkonu súdnictva, ktoré sú podľa neho dlhodobo ignorované.
„Ďalej je to návrh zaviesť alikvótny príplatok za výkon funkcie sudcu, ktorý by sudcom, ktorí ešte pred dovŕšením dôchodkového veku takzvane vyhoria, umožnil opustiť funkciu, čím by sa zároveň vytvoril priestor pre príchod nových sudcov, ktorí budú schopní vykonávať funkciu s väčším nasadením,“ uviedol Mozner.
Jasný počet aj zadelenie
ZSS tiež zastáva názor, že základným predpokladom plynulého dopĺňania sudcovského stavu je, aby bolo vopred jasné, koľko sudcov má pôsobiť na tom-ktorom okresnom či krajskom súde.
„Presadzujeme preto návrh, aby boli pre každý súd vytvorené tabuľkové miesta, ktoré by fixne určovali počet sudcov a administratívy na jednotlivých súdoch a ktoré by sa podľa vopred stanovených kritérií (trend nápadu vecí, ich skladby a pod.) mohli meniť len v dlhodobých horizontoch, pri súčasnom zakotvení obligatórneho mechanizmu nahradenia trvale uvoľneného miesta sudcu na príslušnom súde,“ skonštatoval prezident ZSS.
Ako dodal, v súčasnosti totiž takéto miesto sudcu môže byť pridelené aj inému súdu, a to na základe rozhodnutia ministra spravodlivosti.
Včasný a kvalitný výkon
Včasný a kvalitný výkon súdnictva nie je podľa Moznera možný bez kvalifikovaného a adekvátne odmeňovaného administratívneho justičného aparátu.
„Najmä v oblastiach s vyššími životnými nákladmi je odmeňovanie administratívy na hranici udržateľnosti a negatívne ovplyvňuje aj jej kvalitu. Preto dlhodobo v zhode s odbormi navrhujeme prijatie osobitnej právnej úpravy, ktorá by riešila túto problematiku komplexne a zohľadnila význam a špecifiká zamestnancov v justičnej štátnej službe,“ uzavrel.
Viac k témam: súd, sudcovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Sudcovské oddelenie by malo pozostávať zo sudcu, vyššieho súdneho úradníka a asistenta © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Colný tranzit v EÚ sa digitalizuje, Slovensko zaviedlo systém NCTS P6
Boli príliš slobodné. A preto ich potrestali. Mrazivý historický román Hon na sestry
Situácia ohľadom konkurencieschopnosti hospodárstva, vysokých cien energií a energetickej bezpečnosti zostáva podľa Eštoka kritická