Streda, 21. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Slovensko sa pri tvorbe zákona o lobingu inšpiruje úpravou v zahraničí, tvrdí Raši – VIDEO
26.6.2025 (SITA.sk) - Slovensko na základe požiadaviek Európskej komisie musí prijať zákon regulujúci lobing. Ako v tejto súvislosti vo štvrtok povedal predseda parlamentu Richard Raši, pri jeho tvorbe predkladatelia využijú aj analýzu, ktorú vypracoval Parlamentný inštitút. Konečnú verziu zákona by do parlamentu malo predložiť ministerstvo vnútra.
„Je to právna analýza existujúcej regulácie lobingu zo 40 štátov,“ povedal Raši. Doplnil, že týmto spôsobom môže SR efektívne využiť skúsenosti a poznatky zo zahraničia. „V Nemecku sa takýto zákon tvoril 20 rokov a stále sa opravuje,“ dodal šéf parlamentu.
Podľa ministra školstva Tomáša Druckera nemá byť účelom zákona „naháňanie nepriateľa“, napríklad v podobe mimovládnych organizácií. „Tento zákon nemá slúžiť ako stigmatizačný, nemá vytvárať administratívne bariéry,“ vyhlási Drucker. Zároveň skonštatoval, že by malo ísť o štandardný príspevok k transparentnosti.
Zákon by mal podľa predkladateľov definovať „čo je lobing“, a tiež pojmy „verejná kontrola“, „občianska participácia“, alebo „štandardné pripomienkovanie“. V priebehu leta by legislatívny zámer mal byť zverejnený na internete, pričom na jeseň by sa predpis mohol dostať do medzirezortného pripomienkového konania.
Viac k témam: Lobing, Minister školstva výskumu vývoja a mládeže SR, Návrh zákona o lobingu, Predseda parlamentu
Zdroj: SITA.sk - Slovensko sa pri tvorbe zákona o lobingu inšpiruje úpravou v zahraničí, tvrdí Raši – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Bratislava sa zadlžila o desiatky miliónov eur, upozorňuje kandidát na primátora Winkler
Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje