Piatok, 23. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Slovensko pokračuje v evakuačných letoch z Blízkeho východu, celkovo prepravilo už 248 osôb
26.6.2025 (SITA.sk) - Slovenské orgány pokračujú v organizácii evakuačných letov z Blízkeho východu. Ako v tejto súvislosti informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, vládny špeciál prepravil v stredu 25. júna z jordánskej Akaby do Bratislavy 22 občanov SR a dvoch občanov iných národností.
Slovensko tak zorganizovalo spolu už deväť evakuačných letov, pričom prepravilo z Blízkeho východu do bezpečia celkovo 248 osôb vrátane občanov SR a občanov ďalších 25 krajín.
Nasadený bol aj slovenský vojenský špeciál
Okrem stredajšej cesty do jordánskej Akaby a späť do Bratislavy, letel 16. až 18. júna slovenský vládny špeciál dvakrát medzi Bratislavou a jordánskym Ammánom a jedenkrát medzi Bratislavou a cyperskou Larnakou.
Okrem toho bol na päť ciest mimoriadne nasadený aj slovenský vojenský špeciál, ktorý kyvadlovo premával medzi jordánskymi mestami Akaba a Ammán a cyperskou Larnakou, odkiaľ sa po splnení misie vrátil na Slovensko. Vojenský špeciál dnes opätovne vyrazí do Akaby, odkiaľ prepraví ďalších občanov do Bratislavy.
Celý proces evakuácie profesionálne pokračuje
"Celý proces evakuácie profesionálne pokračuje, a to najmä vďaka nepretržitej práci našich konzulárnych a krízových pracovníkov na ministerstve zahraničných vecí, ale tiež na našich zastupiteľských úradoch v zahraničí, a rovnako na rezortoch obrany a vnútra. K dispozícii ostáva 24 hodín denne, sedem dní v týždni vo všetkých časových pásmach aj Medzinárodné operačné krízové centrum. Naši kolegovia deň a noc kontaktujú každého jedného občana SR, ktorý sa zaregistroval cez dobrovoľnú registráciu ministerstva zahraničných vecí a zisťujú, kde sa nachádza, či je v ohrození, a zostavujú zoznamy evakuovaných,” uviedol minister zahraničia Juraj Blanár.
Občania SR, ktorí sa nachádzajú v núdzi, môžu podľa rezortu zahraničných vecí kontaktovať Medzinárodné operačné krízové centrum na telefónnom čísle +421 2 5978 5978. Pred každou cestou do zahraničia odporúča ministerstvo občanom SR využiť službu dobrovoľnej bezplatnej registrácie na svojej webstránke https://www.mzv.sk/sluzby/ak-cestujete-do-zahranicia/registracia-pred-cestou-do-zahranicia.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Evakuácia občanov z oblasti Blízkeho východu (fotografie)
Viac k témam: Blízky východ, Evakuácia, Lety, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: SITA.sk - Slovensko pokračuje v evakuačných letoch z Blízkeho východu, celkovo prepravilo už 248 osôb © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Robiť viac neznamená byť hodnotnejší. Kniha, ktorá búra mýty o úspechu
Evidenčné listy dôchodkového poistenia treba predložiť do konca januára, uviedla Sociálna poisťovňa