Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Kolabuje námorná preprava? K blokáde Hormuzu a Húsíom v Červenom mori sa pridávajú obmedzenia v čiernomorských prístavoch
- Pri páde vojenského vrtuľníka v Česku zahynul jeden príslušník armády, ďalší utrpeli zranenia
- Saudská Arábia je o krok bližšie k ovládnutiu tvorcu FIFA a The Sims, EÚ obchod odobrila
- Washington bude znovu peniť. Európske pokuty pre Google dosiahli miliardu dolárov
- Moderná výstavba ruských okupantov ruinuje starogrécke mesto na Kryme, UNESCO ho zaradilo medzi ohrozené historické pamiatky
Slovensko dostalo podľa Remišovej ďalšie negatívne vysvedčenie, pohoršilo si v indexe právneho štátu
Webnoviny 28. október 2025 356
28.10.2025 (SITA.sk) - Predsedníčka strany Za ľudí a poslankyňa parlamentu Veronika Remišová upozornila, že skóre Slovenska v najnovšom indexe právneho štátu medzinárodnej organizácie World Justice Project (WJP) medziročne pokleslo o 2,3 percenta.
Najväčší pokles spomedzi štátov EÚ
Pokles Slovenskej republiky v tejto kategórii bol najväčší spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie. Remišová v tejto súvislosti hovorí o potvrdení zhoršovania stavu spravodlivosti a právneho štátu na Slovensku.
„Akoby nestačilo, že vinou mafiánskej novely Trestného zákona dramaticky stúpa kriminalita a trpia tým úplne bežní ľudia. Oslabujúci sa právny štát, ktorý je ťažko skúšaný pod náporom prokriminálnych opatrení vlády Roberta Fica, dostal ďalšie negatívne vysvedčenie,“ vyjadrila sa.
Predsedníčka Za ľudí poukázala, že WJP vyslovene hovorí o úpadku v dôsledku obmedzení zo strany vládnej moci. Podľa hodnotenia je vážne oslabená aj integrita systémov bŕzd a protiváh a občianska spoločnosť.
Upadá aj nezávislé súdnictvo
„A je naozaj paradoxné, že Robert Fico, ktorý má vždy plné ústa ľudských práv pri jeho odsúdených, trestne stíhaných či obžalovaných kamarátoch, dostal pečiatku práve aj o zhoršovaní stavu základných ľudských práv na Slovensku,“ poznamenala Remišová.
Rovnako poukázal, že podľa hodnotenia upadá aj nezávislé súdnictvo, a to v dôsledku prekračovania právomocí výkonnej moci a rastúceho politického zasahovania do justície.
„Nezávislé medzinárodné hodnotenie teda potvrdzuje to, čo vidí každý priemerne informovaný človek na Slovensku, a síce, že právny štát, demokracia a spravodlivosť sú na Slovensku vážne ohrozované,” uzavrela.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Justícia, Kriminalita, Premiér Slovenskej republiky, Súdnictvo, Vládne opatrenia
Zdroj: SITA.sk - Slovensko dostalo podľa Remišovej ďalšie negatívne vysvedčenie, pohoršilo si v indexe právneho štátu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Útok na linkový autobus v ukrajinsko-ruskom pohraničí zabil podľa Moskvy päť osôb vrátane dieťaťa
Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
Šachová legenda Judit Polgárová odmietla ponuku stať sa maďarskou prezidentkou