Sobota, 14. marec 2026
Mimoriadne správy
- Severná Kórea odpálila sériu rakiet. Juhokórejská armáda hlási približne desať balistických striel
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
SaS sa doťahuje na klesajúci Smer-SD, Matovič si pohoršil a nové strany polepšili
BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) - Keby sa parlamentné voľby konali na začiatku apríla, zvíťazil by Smer-SD so ziskom 20,7 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, s.r.o., ktorý robila v dňoch 4. až 7. apríla formou telefonického dopytovania.
Výberovú vzorku tvorilo 1 000 respondentov, pričom vzorka bola reprezentatívna voči populácii SR z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti a kraja. Respondenti v rámci prieskumu odpovedali na otázku: “Ak by sa tento víkend konali voľby do NR SR (parlamentu), ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí”.
Do parlamentu by sa dostal aj Most-Híd
Na druhom mieste by sa umiestnila strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 17,1 percenta odovzdaných hlasov. Nasledovali by Slovenská národná strana (10,7 %), Kotleba - Ľudová strana naše Slovensko (10 %), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti - NOVA (9,1 %), Sme rodina - Boris Kollár (8,6 %) a Kresťanskodemokratické hnutie (8,6 %). Do parlamentu by sa dostala aj strana Most-Híd so ziskom 5,6 percenta hlasov.
Odporúčame:
Ideme veľmi rázne ďalej, zhodli sa Fico, Bugár a Danko a avizujú ďalší sociálny balíček pre ľudí
Naopak, pred bránami zákonodarného zboru by ostali Progresívne Slovensko (3,2 %), SPOLU - občianska demokracia (2,8 %), Strana maďarskej komunity - MKP (2,7 %), Strana zelených Slovenska (0,6 %) a Komunistická strana Slovenska (0,3 %).
Volebná účasť by bola nadpolovičná
Podľa prieskumu by sa na voľbách zúčastnilo 69,8 percenta opýtaných. Naopak, 12,7 percenta respondentov deklarovalo, že by určite nešli voliť. Koho voliť nevedelo 16,8 percenta opýtaných a 0,7 percenta opýtaných odmietlo prezradiť, koho by volili.
Na základe výsledkov prieskumu by rozloženie kresiel v parlamente vyzeralo nasledovne: Smer-SD by získal 34 mandátov, SaS 29, SNS 18, Kotleba ĽSNS 17, OĽaNO-NOVA 15, Sme rodina - Boris Kollár 14, KDH 14 a Most-Híd deväť.
| Strana | % v apríli | mandáty | % vo februári |
| Smer-SD | 20,7 | 34 | 24,7 |
| SaS | 17,1 | 29 | 16,2 |
| SNS | 10,7 | 18 | 9,9 |
| Kotleba - ĽSNS | 10 | 17 | 8,2 |
| OĽaNO-NOVA | 9,1 | 15 | 10,2 |
| Sme rodina - Boris Kollár | 8,6 | 14 | 9,6 |
| KDH | 8,6 | 14 | 7,7 |
| Most-Híd | 5,6 | 9 | 6,3 |
| Progresívne Slovensko | 3,2 | - | 1,6 |
| SPOLU - Občianska demokracia | 2,8 | - | 1,6 |
| SMK-MKP | 2,7 | - | 3,4 |
| Strana zelených Slovenska | 0,6 | - | 0,1 |
| KSS | 0,3 | - | 0,4 |
Viac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, volebný prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - SaS sa doťahuje na klesajúci Smer-SD, Matovič si pohoršil a nové strany polepšili © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko potrebuje reformu fungovania štátu, zhodujú sa zástupcovia zamestnávateľov a kontrolórov – FOTO
Rok 2025 bol pre slovenský maloobchod v znamení cenovej stability a tlmenia inflácie, hodnotí SAMO
Štyri z desiatich žien na Slovensku začali podnikať s nulovým kapitálom, okrem peňazí chýbajú aj kontakty