Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Rohy nosorožcov sa na Slovensko nebudú dočasne dovážať, opatrenie odporučila polícia
BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) - Ministerstvo životného prostredia pozastavilo vydávanie povolení na dovoz rohov všetkých druhov nosorožcov zo všetkých krajín.
Pozastavenie vydávania povolení platí až do odvolania. Urobili tak po konzultácii s Prezídiom Policajného zboru. Informoval o tom Slavomír Held z komunikačného odboru rezortu životného prostredia.
Dopyt po rohoch
V minulosti sa nosorožia rohovina dovážala na Slovensko z Juhoafrickej republiky. V roku 2016 envirorezort pozastavil dovoz rohov nosorožcov z tejto krajiny.
Dôvodom bolo nezákonné obchodovanie s rohmi nosorožcov – pytliactvo v krajinách ich prirodzeného výskytu, krádeže rohov v múzeách, aukčných domoch a obchodoch s preparátmi v EÚ, ako aj ich nelegálny dovoz do EÚ.
"Najzávažnejším dôvodom však bolo vysoké percento neidentifikovaných rohov pri kontrolách trofejí u dovozcov na Slovensku. Opatrenie bolo teda prijaté na základe princípu predbežnej opatrnosti vzhľadom na to, že takýto obchod by mohol stimulovať dopyt po rohoch v tomto regióne a udržiavať alebo dokonca zvyšovať ich cenu," informoval rezort.
Významná trofej
Od roku 2018 ministerstvo registrovalo dovoz rohov nosorožcov, tentoraz však z inej africkej krajiny – Namíbie. Pre nelegálnych obchodníkov s rohmi nosorožcov totiž nie je dôležitá krajina pôvodu rohov – predmetom ich záujmu sú akékoľvek rohy nosorožcov.
Ostatné časti trofejí možno aj naďalej na Slovensko dovážať. Pozastavenie vydávania dovozných povolení pre rohy nosorožcov sa nevzťahuje na poľovnícke trofeje, ktoré slovenskí poľovníci už ulovili a zatiaľ nedoviezli z dôvodu, že ich spracovávajú preparátori v krajine ich ulovenia.
Rohy nosorožcov sú medzi poľovníkmi a obchodníkmi považované za významnú trofej. V ázijskej medicíne sa im pripisujú liečiteľské účinky.
Viac k témam: Ministerstvo životného prostredia SR, nosorožec, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Rohy nosorožcov sa na Slovensko nebudú dočasne dovážať, opatrenie odporučila polícia © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokomNasledujúci článok
Someliér je odborník a zároveň i umelec
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
Okamurovi pred domom opäť viala ukrajinská vlajka
Majiteľovi značky Zara sa darí napriek konkurencii zo strany predajcov lacnejšieho oblečenia