Piatok, 24. júl 2026
Mimoriadne správy
- Pri Moskve sa zrútila najmodernejšia ruská stíhačka Su-57, pilot sa katapultoval
- Útok nožom v Nemecku neprežil zamestnanec banky, páchateľa po rukojemníckej dráme zadržali
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
Rodinný dom Kuciaka plánujú zbúrať, v letnej kuchynke by malo vzniknúť Múzeum slobody slova
Webnoviny 16. november 2019 575
16.11.2019 (Webnoviny.sk) - Vzniku Múzea slobody slova v dome zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bráni nedoriešené dedičské konanie rodiny Kuciakovcov. Pre agentúru SITA to uviedla matka zavraždenej Zlatica Kušnírová. Zároveň ale dodala, že z plánov nerezignovali, aj keď ich upravili. Platí tiež ponuka Trnavského samosprávneho kraja, ktorý ešte minulý rok prisľúbil vyčleniť prostriedky na tento účel.
Dom plánujú zbúrať
„Momentálne je vznik múzea na mŕtvom bode, keďže nie je ukončené dedičské konanie Kuciaka. Dom plánujeme zbúrať a v letnej kuchynke by malo vzniknúť múzeum. Taktiež je cieľom, aby múzeum nepatrilo pod štát,“ uviedla pre agentúru SITA Kušnírová.
Múzeum slobody slova vo Veľkej Mači má byť nielen pamätným miestom, ktoré bude pripomínať vraždu novinára a jeho snúbenice, ale aj priestorom na rôzne výstavy, stretnutia či odborné a umelecké workshopy.
Prebieha dedičské konanie
Trnavský župan Jozef Viskupič hovorí, že sú v kontakte s rodinami Kuciakovcov a Kušnírovcov, ako aj s ich právnym zástupcom. „Aktuálne však stále prebieha dedičské konanie a ďalšie kroky bude možné realizovať až po jeho uzatvorení. Následne je trnavská župa hneď pripravená realizovať tento zámer,“ uviedol.
Koľko prostriedkov je kraj ochotný investovať, nie je v tejto chvíli známe. „Uznesenie, ktoré k tomuto zámeru prijalo zastupiteľstvo TTSK, nehovorí o konkrétnej sume, ale sme pripravení vyčleniť z rozpočtu župy potrebnú sumu na vytvorenie múzea a pietneho miesta,“ dodal Viskupič.
Živý pamätník
TTSK od apríla 2018 podporuje myšlienku, ktorú rozvíjajú najbližší rodinní príslušníci obetí a osobnosti kultúrno-spoločenského života. Viskupič sa stretol s Michalom Kaščákom, šéfom festivalu Pohoda.
Kaščák reprezentuje neformálne spoločenstvo okolo výtvarníka Petra Kalmusa, autora nápadu premeniť dom vo Veľkej Mači na živý pamätník. Rodinný dom kúpil novinár Ján Kuciak v júli 2017. Vo februári 2018 v ňom bol spoločne so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou brutálne zavraždený.
Zdroj: Webnoviny.sk - Rodinný dom Kuciaka plánujú zbúrať, v letnej kuchynke by malo vzniknúť Múzeum slobody slova © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru