Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Riaditeľom Slovenského rozhlasu sa stal Peter Janků, pôsobil ako asistent poslanca za KDH
28.11.2025 (SITA.sk) - Slovenský rozhlas povedie od 1. decembra Peter Janků. Informovala o tom Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Generálna riaditeľka verejnoprávneho telerozhlasu Martina Flašíková uviedla, že menovanie Janků je signálom, že Slovenský rozhlas chcú budovať ako priestor kultivovaného dialógu, hodnotovej plurality a profesionálnej žurnalistiky.
Morálne ukotvenie
„Zdieľame spoločnú predstavu médií, ktoré odolávajú tlakom bulvarizácie aj politickým vplyvom a zostávajú verné pravde, overeným faktom a tvorivej kvalite,“ vyjadrila sa Flašíková a dodala, že Janků prináša do vedenia rozhlasu silné morálne ukotvenie, spolu so skúsenosťami z televízneho aj rozhlasového prostredia a schopnosťou viesť tím s nadhľadom a nezávislosťou.
„Verím, že pod jeho vedením bude Slovenský rozhlas dôkazom toho, že verejná služba sa dá robiť profesionálne, nestranne a kultivovane,“ doplnila Flašíková.
Janků je rešpektovaný odborník v oblasti kultúry, médií, umeleckej tvorby aj rozhlasovej dramaturgie. Dlhodobo pôsobí v slovenskom kultúrnom a mediálnom priestore, pracoval najmä v publicistických redakciách, a za svoje reportáže získal viacero ocenení. Pôsobil aj v Slovenskom rozhlase, a to ako šéfdramaturg a intendant Rádia Devín, Junior, Litera a Pyramída.
Rozsiahle skúsenosti
Za sebou má tiež rozsiahlu tvorivú činnosť, na konte má divadelné hry, rozhlasové dokudrámy, scenáre i scénografie pre desiatky zahraničných aj domácich produkcií. Je tiež ako hudobník výraznou osobnosťou slovenského folku a gospelovej scény. Získal viacero domácich aj medzinárodných ocenení v oblasti scénografie, novinárskej práce, dramatickej tvorby aj hudby.
„Verím, že Slovenský rozhlas bude pod mojím vedením v mediálnom mori majákom právneho povedomia i právnej istoty, stojacich na rešpektovaní ústavných tradícií a hodnôt či demokratických princípov právneho štátu,“ vyjadril sa samotný Peter Janků. Podľa medializovaných informácií Janků pôsobil ako asistent poslanca Kresťanskodemokratického hnutia Jozefa Hajka. V máji tohto roka sa tiež uchádzal o post generálneho riaditeľa STVR.
Viac k témam: Kultúra, nový riaditeľ
Zdroj: SITA.sk - Riaditeľom Slovenského rozhlasu sa stal Peter Janků, pôsobil ako asistent poslanca za KDH © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Lidl otvoril svoju najmodernejšiu predajňu na SlovenskuNasledujúci článok
Poctivá chuť mäsa bez éčok sa oplatí
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovensko môže stratiť miliardy eur na rozvoj východu, vláda podľa SaS pre ľudí nič nerobí – VIDEO
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov