Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
- Top foto dňa (23. júl 2026): Počasie vo svete, skládka v pásme Gazy a predpremiéra Comic-Con International
- Kolabuje námorná preprava? K blokáde Hormuzu a Húsíom v Červenom mori sa pridávajú obmedzenia v čiernomorských prístavoch
Prví štyria slovenskí piloti stíhačiek F-16 ukončili základný výcvik, vo vzdelávaní budú pokračovať
Webnoviny 23. november 2021 636
23.11.2021 (Webnoviny.sk) - Prví štyria slovenskí piloti F-16 slávnostne ukončili základný dvojročný kurz na stíhacích lietadlách F-16. Ten sa konal na základni Morris Air National Guard Base v arizonskom meste Tucson v Spojených štátoch amerických (USA). Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer.
Slovenskí piloti počas tohto výcviku trénovali na lietadlách T-6 a T-38, ktoré ich pripravili na nový systém lietania. Štyria piloti ďalej absolvujú výcvik na vedúcich skupín. V USA momentálne trénuje 16 budúcich slovenských pilotov stíhacích lietadiel F-16.
Ministerstvo obrany dohodlo nákup nových stíhacích lietadiel v lete 2018. Ozbrojené sily budú disponovať celkovo 14 stíhačkami F-16 C/D Block 70. Ich dodanie je naplánované do roka 2024. Lietadlá obstarali cez americký program spôsobom vláda-vláda.
Základná zmluva bola podpísaná na sumu približne 1,6 miliardy eur. Prvých sedem stíhačiek by malo na Slovensko priletieť v roku 2023. V Spojených štátoch sa momentálne pripravuje 16 budúcich slovenských pilotov stíhacích lietadiel F-16.
Viac k témam: Armáda, piloti, Stíhačka F-16, Vojenský výcvik
Zdroj: Webnoviny.sk - Prví štyria slovenskí piloti stíhačiek F-16 ukončili základný výcvik, vo vzdelávaní budú pokračovať © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Top foto dňa (20. júl 2026): Oslavy vížazstva MS vo futbale a počasie vo svete
Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru