Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Trump: Nikdy som nezaručil, že nebude žiadna vojna. Prečo by som potom vybudoval najsilnejšiu armádu na svete?
- Trump zvažuje kúpu Čagoských ostrovov, jeho administratíva sa obáva námornej špionáže
- Starmer, Macron, Merz a Zelenskyj odprezentovali päť podmienok pre spravodlivý a trvalý mier
- Pašinjan zvíťazil vo voľbách, chce pokračovať v približovaní Arménska k Západu
- Top foto dňa (7. jún 2026): Akcia Pups in the Park, French Open Tennis, podpora Ukrajiny a atletika
Prokurátor podal sťažnosť proti nevylúčeniu sudcov z prípadu Kuciak, rozhodovať bude Najvyšší súd
Webnoviny 30. marec 2022 556
30.3.2022 (Webnoviny.sk) - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v stredu sťažnosť proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorým bolo v pondelok 28. marca rozhodnuté o tom, že sudcovia Ružena Sabová a Rastislav Stieranka nie sú vylúčení z úkonov trestného konania vo veci poškodeného Jána Kuciaka a ďalších skutkov.
Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová s tým, že o sťažnosti rozhodne Najvyšší súd SR. O nevylúčení dvojice sudcov rozhodol senát zložený z nich dvoch a tretieho člena Jozefa Piknu v pomere hlasov 3:0.
Námietka zaujatosti voči sudcom
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal vo štvrtok 24. marca v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov námietku zaujatosti voči sudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružene Sabovej a Rastislavovi Stierankovi.
Dôvody námietky sa podľa ÚŠP odvodzujú od posledného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR (NS SR) o vylúčení sudkyne Pamely Záleskej v danej trestnej veci. Obaja sudcovia totiž rozhodovali v senáte, ktorý uznal za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy vykonávateľa samotného skutku Miroslava Marčeka.
Podobná situácia ako pri Záleskej
Podstatou námietky je podľa prokuratúry podrobný opis konania dvoch obžalovaných, ktorí zatiaľ neboli právoplatne uznaní za vinných v odsudzujúcom rozsudku nad Miroslavom Marčekom, teda procesne obdobná situácia, ktorá viedla k vylúčeniu sudkyne Záleskej vo vzťahu k odsúdeniu Zoltána Andruskóa.
Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk - Prokurátor podal sťažnosť proti nevylúčeniu sudcov z prípadu Kuciak, rozhodovať bude Najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
Zelenskyj potvrdil ďalší dronový útok na Leningradskú oblasť