Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Progresívci žiadajú vysvetlenie vyšetrovania nehody riaditeľa SIS, navrhujú predvolať Šutaja Eštoka na brannobezpečnostný výbor
Webnoviny 20. január 2026 177
20.1.2026 (SITA.sk) - Opozičné Progresívne Slovensko navrhuje predvolať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), aby na pôde parlamentného brannobezpečnostného výboru podal podrobnú správu o priebehu objasňovania nehody riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavla Gašpara.
Ako progresívci v tejto súvislosti pripomenuli, polícia nehodu uzavrela ako priestupok. Z tohto dôvodu chcú progresívci zároveň vykonať poslanecký prieskum v orgánoch, ktoré sa nehodou zaoberali a budú zaoberať.
Štyri mesiace
Členka Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS Zuzana Števulová považuje za nepochopiteľné, že vyšetrovanie najsledovanejšej dopravnej nehody na Slovensku trvalo štyri mesiace.
„Verejnosť zároveň stále nevie, kto je jej vinníkom. Pavlovi Gašparovi ako verejnému funkcionárovi by malo ísť v prvom rade o objasnenie celej veci, a polícii v Nitre o to, aby nevyzerali, že niekoho silou mocou kryjú,” zdôraznila poslankyňa.
Spochybňovanie objektivity
Doplnila, že všetci na Slovensku vidia dennodenne správy o tom, ako pri oveľa závažnejších nehodách, dokonca aj s tragickými následkami, vyslovuje polícia hypotézu neraz aj hneď. „Tu nie je veľa možných vysvetlení. Buď polícia v Nitre nie je schopná určiť vinníka inak banálnej nehody, alebo kryje Pavla Gašpara,” dodala Števulová.
Podľa poslanca a bývalého policajného funkcionára Jaroslava Spišiaka príslušné orgány ministerstva vnútra od samého začiatku konali spôsobom, ktorý maximálne spochybňuje objektivitu objasňovania tejto dopravnej nehody. „A tým zapríčinili vznik dôvodných podozrení, že sa neobjasňuje nezávislým spôsobom,“ skonštatoval.
Objasňovanie dopravnej nehody šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavla Gašpara polícia uzavrela, správu o výsledku objasňovania priestupku predložila príslušnému správnemu orgánu. Ako denník Sme informoval, vyšetrovanie bolo ukončené 31. decembra 2025 a spis policajti posunuli okresnému úradu, ktorý rieši priestupky. Nie je ale známe, kto je podľa polície vinníkom nehody.
Šéf SIS Gašpar bol 30. augusta účastníkom dopravnej nehody s iným vozidlom, pričom pri nehode zdemoloval dopravnú značku. Stalo sa tak v lokalite pod Zoborom v Nitre.
Viac k témam: Dopravná nehoda, Minister vnútra, Osobitný kontrolný výbor NR SR, Riaditeľ SIS
Zdroj: SITA.sk - Progresívci žiadajú vysvetlenie vyšetrovania nehody riaditeľa SIS, navrhujú predvolať Šutaja Eštoka na brannobezpečnostný výbor © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
dm spravila unikátny prieskum medzi Slovákmi: Ako sa staráme o naše zdravie a krásu?Nasledujúci článok
V roku 2025 zrealizovali zdravotní klauni 2 960 klauniád
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu
Japonsko schválilo dohodu o dodávke prvých troch stealth fregát austrálskej námornej flotile
V Záhrebe protestovali tisícky ľudí, požadovali vyššie mzdy aj dôchodky