Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Pokiaľ nebude najvyšší súd plne funkčný, nemožno podľa Mazáka a Šikutu hovoriť o právnom štáte
Webnoviny 9. júl 2020 672
9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Pokiaľ nebude Najvyšší súd SR plne funkčný, nemožno hovoriť o právnom štáte. Zhodli sa vo štvrtok na tom na prvom spoločnom stretnutí novozvolený predseda Súdnej rady SR Ján Mazák a predseda najvyššieho súdu Ján Šikuta.
Chýba štvrtina sudcov
Na najvyššom súde chýba takmer štvrtina z celkového počtu 80 sudcov. Najhoršie na tom sú občianskoprávne kolégium a správne kolégium. Na každom z nich chýba šesť až sedem sudcov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa predsedu Najvyššieho súdu SR Tatjana Lesajová.
Dôvodom nedostatku sudcov na najvyššom súde je podľa Šikutu celková poddimenzovanosť súdov. Predsedovia krajských súdov hovoria, že nemôžu súhlasiť s tým, aby uvoľnili sudcov na najvyšší súd, pretože im budú chýbať.
Šikuta informoval predsedu súdnej rady, že najvyšší súd v krátkom čase vypíše výberové konania na sudcov a vyjadril presvedčenie, že „privedú na súd vysokokvalitných, no zároveň morálne bezúhonných nových sudcov“.
Úzka spolupráca oboch inštitúcií s ministerstvom
Dodal tiež, že pre zabezpečenie výkonu súdnictva sú potrebné aj ďalšie kroky, ako vytvorenie prijateľných pracovných podmienok, ktoré za súčasného stavu nie sú možné. Zdôraznil, že pre sfunkčnenie súdov a pre očistu justície je potrebná úzka spolupráca oboch inštitúcií s ministerstvom spravodlivosti.
Mazák plne podporuje všetky snahy najvyššieho súdu o zabezpečenie jeho riadneho chodu a vyjadril prisľúb, že súdna rada a on sám budú v najväčšej miere podporovať všetky jeho kroky.
„Jednou z mojich priorít je sfunkčniť a zefektívniť prácu disciplinárnych senátov, aby sa urýchlili nedoriešené disciplinárne konania z minulosti,“ zdôraznil predseda súdnej rady a dodal, že tento krok je potrebný pre zvýšenie dôveryhodnosti justície.
Viac k témam: predseda Najvyššieho súdu SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Pokiaľ nebude najvyšší súd plne funkčný, nemožno podľa Mazáka a Šikutu hovoriť o právnom štáte © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nie Holandsko ani Dánsko. Najviac bicyklov v Európe vyrábajú úplne iné krajiny
Ruské rakety zasiahli Kyjev, po ukrajinských útokoch na Rusko sú hlásené ďalšie obete