Pondelok, 3. august 2026
Mimoriadne správy
- Tehotná žena zomrela v Turecku po páde zo štvrtého poschodia, polícia zadržala manžela
- Rumunsko muselo odstreliť skalu v Dunaji, aby zabránilo odstaveniu jadrovej elektrárne – VIDEO
- Britská Reform UK chce proti migrantom v Lamanšskom prielive nasadiť vojenské námorníctvo
- Pobaltie sa z bývalých sovietskych ekonomík zmenilo na európske centrá startupov
- Maďarsko zatiaľ nemusí úplne odstaviť jadrovú elektráreň Paks, vyhlásil Magyar
Pojednávanie v kauze krachu nebankoviek nebude, Majského obhajca ochorel
Webnoviny 28. november 2017 264
BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) - Pojednávanie s podnikateľom Jozefom Majským a spoluobžalovanými Dávidom Brtvom a Patrikom Pachingerom v kauze skrachovaných nebankových spoločností v stredu na Najvyššom súde SR nebude. Hovorca súdu Boris Urbančík informoval agentúru SITA, že vytýčený termín bol zrušený.
Dôvodom je zdravotný stav Majského obhajcu Petra Filipa. Predsedníčka senátu Gabriela Šimonová rozhodla, že v krátkom čase bude vo veci vytýčený nový termín a určený náhradný obhajca.
Urbančík ďalej informoval, že v piatok 24. novembra bolo na NS doručené písomné ospravedlnenie obhajcu Petra Filipa. V ňom žiadal o odročenie verejného zasadnutia pre jeho závažný zdravotný stav, pričom predložil aj lekársku správu.
Majskému hrozí deväť rokov väzenia
V kauze skrachovaných nebankových spoločností Špecializovaný trestný súd v Pezinku v novembri 2015 neprávoplatne odsúdil podnikateľa Majského na deväť rokov väzenia. Vinným ho uznal z trestného činu podvodu. Spoluobžalovaný Brtva dostal rovnaký trest, Pachinger má vo väzení stráviť sedem rokov.
Na návrh prokurátora senát z rozsudku vypustil trestný čin založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Trest si majú všetci traja odpykať v tretej nápravnovýchovnej skupine. Proti verdiktu však podali odvolanie, o ktorom má rozhodnúť Najvyšší súd SR. „Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa znaky trestného činu podvodu,“ vyhlásil v novembri 2015 predseda senátu.
Podľa rozsudku Majský, Brtva a Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún.
Výpovede pôvodných šéfov BMG a Horizontu
Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Brtva a Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty.
Podľa predsedu senátu dopomohli k usvedčeniu Majského, Brtvu a Pachingera aj svedecké výpovede, vrátane výpovedí odsúdených pôvodných šéfov BMG a Horizontu Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka, ktorí boli odsúdení v inom procese.
Špeciálny súd trojicu Majský, Brtva a Pachinger neprávoplatne odsúdil už 27. apríla 2007 za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Majský vtedy dostal 12 rokov, Brtva 11 rokov a Pachinger 10 rokov.
Obžalovaní sa proti rozsudku odvolali. Najvyšší súd SR v októbri 2007 rozsudok zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie. Obnovený proces sa súdu podarilo otvoriť 9. februára 2009 až na siedmy pokus.
Viac k témam: bmg invest, Dávid Brtva, Horizont Slovakia, Jozef Majský, Najvyšší súd SR, nebankovky, Patrik Pachinger, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Pojednávanie v kauze krachu nebankoviek nebude, Majského obhajca ochorel © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Foto: Policajti namerali cestného piráta, po D2 uháňal 204-kilometrovou rýchlosťouNasledujúci článok
Začína sa posledná schôdza parlamentu v tomto roku, mala by trvať 12 dní
Tesco zvažuje predaj svojich aktivít v strednej Európe vrátane Slovenska
Trump váha s licenciou na výrobu rakiet Patriot pre Ukrajinu
Trump oznámil dohodu s Izraelom, nové útoky na Irán majú byť pozastavené