Piatok, 12. jún 2026
Mimoriadne správy
- Elon Musk sa stal prvým bilionárom sveta, akcie SpaceX po debute prudko vzrástli
- Technická porucha zdržala odlet pápeža Leva XIV. z Kanárskych ostrovov
- Putin vyhlásil, že ukrajinské dronové útoky majú rozdeliť ruskú spoločnosť
- Top foto dňa (12. jún 2026): Predsedníčka EP na Slovensku, mláďa hrošíka, MS vo futbale a počasie
- Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar otáča kormidlo od Moskvy smerom k susedom a Európe
Podpredseda parlamentu Žiga sa stretol s českým ministrom zahraničných vecí Lipavským
Webnoviny 18. jún 2024 506
18.6.2024 (SITA.sk) - Podpredseda parlamentu Peter Žiga, ktorý je poverený vedením Národnej rady (NR) SR sa stretol s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským. Diskutovali o bilaterálnych vzťahoch a ich rozvoji, spolupráci národných parlamentov, a tiež o možnostiach rozšírenia spolupráce.
Kvalitné vzťahy
Ako informovali z Kancelárie NR SR, Lipavský a Žiga sa zhodli na tom, že kvalitné vzťahy medzi oboma štátmi sú dôležité pre ich rozvoj. Obaja tiež akcentovali potrebu nielen udržiavať, ale aj zintenzívniť kontakt na úrovni národných vlád a parlamentov.
Žiga tiež v rámci diskusie o spolupráci na úrovni národných zákonodarných zborov vyjadril záujem o rozvoj odborného dialógu medzi výbormi. „Vzájomná inšpirácia pri tvorbe legislatívy; koordinácia v témach ako čerpanie finančných prostriedkov z Európskej únie, nedostatok pracovnej sily alebo nelegálna migrácia sú aktuálne výzvy, ktoré nám parlamentný dialóg môže napomôcť zvládnuť,“ uviedol podpredseda NR SR. Za dôležitú súčasť spolupráce označil aj parlamentnú platformu Vyšehradsekj štvorky či spoluprácu štátov v rámci Slavkovského formátu.
Rozšírenie spolupráce
„Záverečnou témou rokovania boli možnosti rozšírenia spolupráce medzi ČR a SR. Podpredseda NR SR a minister zahraničných vecí ČR sa zhodli na dôležitosti spolupracovať aj na nepolitickej úrovni," uviedli z kancelárie NR SR.
V tomto smere Žiga a Lipavský hovorili napríklad o výmene informácií v oblasti informatiky, širšej spolupráci v kultúrnej oblasti či spolupráci v ekonomike, jadrovej energetike alebo obrane.
Viac k témam: český minister zahraničia, Podpredseda parlamentu, Spolupráca, V4 Visegrádska štvortka
Zdroj: SITA.sk - Podpredseda parlamentu Žiga sa stretol s českým ministrom zahraničných vecí Lipavským © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Po uvoľnení pravidiel na Facebooku v USA prudko pribudli vyhrážky politikom
Airbus predstaví nový projekt stíhačky po kolapse francúzsko-nemeckého FCAS-u
Muž po útoku nožom prišiel o oko. Belfast následne zachvátili protiimigračné nepokoje – VIDEO