Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Počet starých exekúcií od začiatku roka výrazne klesol, mesačne ich ukončili niekoľkonásobne viac
23.12.2020 (Webnoviny.sk) - Od začiatku roka 2020 do konca októbra 2020 bolo ukončených 1 715 601 starých exekučných konaní. Z tohto počtu celkovo 1 551 892 exekúcií (90 percent) bolo ukončených podľa zákona o ukončení niektorých exekučných konaní, ktorý rieši problematiku zastavovania takzvaných starých exekúcií.
Zákon nadobudol účinnosť 1. januára 2020. V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR.
Výrazný pokles po novele
Celkovo počet starých exekúcií medzi januárom a októbrom 2020 klesol z 2,99 milióna na 1,38 milióna. V roku 2019 bolo mesačne ukončených priemerne 23 650 starých exekučných konaní.
Počas roka 2020 ich bolo aj vďaka novému zákonu mesačne ukončených priemerne 155 963, čo predstavuje takmer 6,5-násobné zvýšenie ich počtu.
Rezort spravodlivosti tento rok zaznamenal aj najmenší priemerný mesačný nápad exekučných vecí na všetkých súdoch.
V roku 2020 to bolo priemerne 12 639 vecí, v roku 2019 približne 14 887 a napríklad v roku 2016 prichádzalo na súdy mesačne približne 37 852 exekučných vecí. Výrazný pokles nastal po novele exekučného poriadku z roku 2017.
Existuje viacero výnimiek
Zákon o ukončení niektorých exekučných konaní zastavil exekúcie staršie ako päť rokov alebo také, v ktorých sa posledných 18 mesiacov nevymohla čiastka 15 eur.
Opatrenie presadil minister Gábor Gál (Most-Híd), pričom tému otvorila ešte jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská. Legislatíva rozlišuje aj viacero výnimiek, nedotkne sa napríklad nároku na výživné dieťaťa.
Opatrenie malo za cieľ urýchliť ukončenie exekučných konaní, pri ktorých sa reálne vymáhajú iba malé sumy.
Veritelia pre zákon neprišli o svoje peniaze, pretože môžu požiadať o novú exekúciu dlžníka, ale prostredníctvom nového systému.
Viac k témam: exekúcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet starých exekúcií od začiatku roka výrazne klesol, mesačne ich ukončili niekoľkonásobne viac © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Súťaž na nákup antigénových testov zrušili, Transparency to považuje za správny krok
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovensko môže stratiť miliardy eur na rozvoj východu, vláda podľa SaS pre ľudí nič nerobí – VIDEO
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov