Pondelok, 19. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Po zmene vlády Sloboda zvierat zlepšenie ochrany zvierat zatiaľ nezaregistrovala
9.1.2021 (Webnoviny.sk) - Sloboda zvierat zatiaľ zlepšenie ochrany zvierat po zmene vládnej garnitúry nevidí. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla kampaňová koordinátorka organizácie Silvia Čaňová. Nová vláda podľa nej napriek pandemickej situácii mohla urobiť viac.
„Chápeme, že korona nás úplne pohltila, ale v susednom Česku aj napriek vážnej situácii v novembri v rámci novely zákona o ochrane zvierat prijali zákaz klietkových chovov nosníc či zákaz divo žijúcich zvierat v cirkusoch. Takže je to aj otázka priorít,“ povedala Čaňová.
Nádej na zlepšenie
Finančná podpora útulkov a karanténnych staníc aj legislatívna ochrana zvierat sa podľa nej musí na Slovensku zlepšiť. Sloboda zvierat videla nádej na zlepšenie vo finančných prostriedkoch, ktoré Slovensko získa z fondu obnovy Európskej únie (EÚ).
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) uviedlo, že plánuje využiť približne 2,4 miliardy eur na oblasti, ktoré boli dlhodobo zanedbávané.
Finančná podpora
Organizácia preto poslala MPRV SR list, v ktorom požiadala o finančnú podporu troch kľúčových oblastí. Prvou bol kastračný program, ktorý by výrazne znížil počet túlavých a nechcených psov či mačiek a odbremenil by tak neúnosnú situáciu v útulkoch.
Druhou bola finančná podpora existujúcich útulkov a karanténnych staníc a podpora budovania nových. Treťou oblasťou bola podpora prestavby klietkových chovov sliepok na bezklietkové.
Zamietavá odpoveď
„Na náš list ministrovi Mičovskému sme však dostali zamietavú odpoveď. Žiadali sme pritom naozaj o zlomok zo sumy, ktorú má MPRV SR z fondu obnovy k dispozícii. Takáto šanca sa už opakovať nebude,“ dodala Čaňová.
Sloboda zvierat je nezisková organizácia založená v roku 1992. Jej hlavnou činnosťou je ochrana zvierat. Venuje sa aj osvetovej činnosti, výchove a príprave kampaní a legislatívnych zmien. Sídli v Bratislave a okrem hlavného bratislavského útulku prevádzkuje 27 regionálnych centier.
Viac k témam: Československý kastračný program (ČSKP), fond obnovy, ochrana zvierat, štátna pomoc, útulky
Zdroj: Webnoviny.sk - Po zmene vlády Sloboda zvierat zlepšenie ochrany zvierat zatiaľ nezaregistrovala © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Matovič: Holý si výnimku pri cestovaní cez hranice uplatnil raz
Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve
Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO