Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Piata voľba kandidátov na ústavných sudcov: SNS a Most-Híd chcú verejné hlasovanie (naživo)
25.9.2019 (Webnoviny.sk) - Počas desiateho dňa 49. schôdze parlamentu budú poslanci voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Rozprava sa začína o 14.00 a samotné hlasovanie je na programe po piatej podvečer.
Kandidáti na post ústavných sudcov – piata voľba
Nominovaní sú Robert Šorl, Michal Matulník, Libor Duľa, Zuzana Pitoňáková, Ladislav Duditš, Peter Straka, Michal Ďuriš, Štefan Kseňák, Anton Dulak, Boris Gerbery, Peter Melicher a Martina Jánošíková, ktorí sa uchádzali aj v predošlých voľbách.
Nováčikmi sú Slavomír Trnkócy, ktorého na post navrhla Právnická fakulta Trnavskej univerzity, Peter Kohút, navrhnutý Slovenskou komorou exekútorov, Ladislav Juszkó, ktorého nominoval Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied a Robert Štefánik, nominovaný Slovenskou advokátskou komorou.
Naživo: Rokovanie parlamentu
SNS a Most-Híd chcú verejné hlasovanie
V koalícii zatiaľ nie je dohoda na menách kandidátov ani na spôsobe voľby. Kým dve koaličné strany Most-Híd a Slovenská národná strana chcú verejnú voľbu, Smer-SD je za tajné hlasovanie. Ako v piatok uviedol predseda Smeru Robert Fico, podľa neho poslanci zvolia potrebný počet kandidátov, a to štyroch.
„Je tu jedna dilema a tá je v spôsobe voľby. My si naďalej myslíme, že tajná voľba je najväčší výdobytok demokracie. Ak od nej ustupujeme, cúvame naspäť," povedal. Zároveň dodal, že Smer-SD bude rešpektovať rozhodnutie Národnej rady SR o spôsobe voľby.
Mimoriadne vystúpenie Fiačana
Parlament volil v tomto roku ústavných sudcov už v štyroch dvojkolových voľbách, pričom zvolil 14 kandidátov. Časť z nich už exprezident Andrej Kiska vymenoval vrátane nového predsedu Ivana Fiačana.
Zvyšné zvolené mená čakajú na rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá viackrát verejne zopakovala, že chce čakať na kompletný menoslov. Vo februári sa uvoľnilo až deväť sudcovských miest, v súčasnosti chýbajú ústavnému súdu stále šiesti sudcovia z trinástich.
Minulý týždeň v súvislosti s voľbou sudcov vystúpil v parlamente mimoriadne aj predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Vo svojom príhovore apeloval na poslancov, aby zabezpečili kompletný ústavný súd v čo najkratšom čase.
Viac k témam: voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Piata voľba kandidátov na ústavných sudcov: SNS a Most-Híd chcú verejné hlasovanie (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov
Slovensko môže stratiť miliardy eur na rozvoj východu, vláda podľa SaS pre ľudí nič nerobí – VIDEO