Utorok, 26. máj 2026
Mimoriadne správy
- USA, India a spojenci posilňujú námornú spoluprácu proti rastúcemu vplyvu Číny
- Vlak narazil v Belgicku do školského autobusu, nehoda si vyžiadala obete
- Raketový test po viac než mesiaci. Severná Kórea opäť ohrozovala bezpečnosť v regióne
- Putin podpísal zákon, ktorý rozširuje možnosti ruských zásahov v zahraničí
- USA ponúkli sprostredkovanie rokovaní. Mathernová: „Rusko chce strach a paniku“
Pellegrini na Slavíne varoval pred nenávisťou, pripomenul cenu víťazstva nad fašizmom – VIDEO
Webnoviny 8. apríl 2026 158
8.4.2026 (SITA.sk) - Nebuďme ľahostajní k ľudskému utrpeniu ani k zneužívaniu vojenskej sily a nátlaku, ktoré napokon vždy prinášajú bolesť. Vyzval v stredu prezident SR Peter Pellegrini počas pietneho aktu pri príležitosti 81. výročia oslobodenia Bratislavy na vojenskom pamätníku Slavín. Zároveň zdôraznil, že víťazstvo nad fašizmom sa rodilo ťažko a za cenu najvyšších obetí.
„Jazvy, ktoré vojna zanechala na tvári našej krajiny, našich miest, a na telách i dušiach ľudí, sa hojili veľmi dlho,“ uviedol Pellegrini. Pripomenul tiež význam historickej pamäti a rešpektu voči obetiam vojny. „Nezabúdajme na toto vojnové utrpenie. A nezabúdajme ani na cenu, ktorou bolo vykúpené,“ doplnil.
Hlava štátu upozornila na dôležitosť zachovania historickej pravdy. „Nie je dôvod, aby problémy súčasného sveta vrhali tieň na pamiatku našich osloboditeľov, na ich hrdinstvo. Nie je dôvod spochybňovať ich zásluhy,“ poznamenal. Históriu je podľa neho potrebné vnímať ako varovanie pred opakovaním jej temných stránok a ako memento vedúce k uvedomeniu si spoločnej zodpovednosti. „Je našou morálnou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sa skončilo utrpenie ľudí, na ktorých vojna dolieha dnes,“ dodal.
Prezident SR vyzval na citlivosť voči prejavom nenávisti v spoločnosti. „Buďme ostražití, ak sa nenávisť, pohŕdanie či predsudky predierajú do nášho verejného priestoru. Práve to boli otrávené pramene, z ktorých vytryskla krutosť a nemilosrdnosť, aby svet uvrhla do katastrofy,“ upozornil. Zároveň poukázal na potrebu chrániť mier a bezpečie ako základné hodnoty. „Nech je Slovenská republika vždy miestom bezpečia a nech Slovenská republika vždy bojuje za mier všade, kde sa to dá,” uzavrel Pellegrini.
Viac k témam: pietny akt, Prezident Slovenskej republiky, Slavín
Zdroj: SITA.sk - Pellegrini na Slavíne varoval pred nenávisťou, pripomenul cenu víťazstva nad fašizmom – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Vláda schválila nový zákon o vadných výrobkoch, posilní práva spotrebiteľov
Mexiko a Európska únia znížia clá v snahe posilniť obchod mimo USA – FOTO
Portugalsko rieši šokujúci prípad, deti našli samé pri ceste, rodičia sú vo väzbe
Trump čelil ďalšiemu bezpečnostnému incidentu. Ozbrojený muž strieľal pri Bielom dome, tajná služba útočníka zastrelila