Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Pápež František povýšil kostol v Hronskom Beňadiku na Baziliku minor
Webnoviny 2. máj 2019 689
NITRA 2. mája (WebNoviny.sk) - Pápež František v zastúpení kardinála Roberta Sarah, prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, udelil farskému kostolu v Hronskom Beňadiku titul Bazilika minor.
Kostol vyhlásili aj za Diecéznu svätyňu
„Slávnostné vyhlásenie tohto povýšenia bude 28. júna o 10:00, teda na slávnosť Božského Srdca Ježišovho,“ informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko.
Ako ďalej dodal, žiadosť nitrianskeho biskupa Viliama Judáka o vyhlásenie tohto historicky aj umelecky významného chrámu za Baziliku minor podporila vlani Konferencia biskupov Slovenska. Judák vyhlásil 25. novembra 2018 kostol za Diecéznu svätyňu.
Dostali relikviu Kristovej krvi
V Hronskom Beňadiku pôsobili benediktíni. V roku 1083 sa na tomto mieste postarali o vznik Nitrianskeho evanjeliára, ktorý je najstaršou listinnou ručne písanou pamiatkou na našom území. Chrám postavili v 14. storočí.
V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína I. relikviu Kristovej krvi. Ide o časť plátna s kvapkami krvi Ježiša Krista. Kráľ dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom.
Viac k témam: kostol
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František povýšil kostol v Hronskom Beňadiku na Baziliku minor © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nie Holandsko ani Dánsko. Najviac bicyklov v Európe vyrábajú úplne iné krajiny
Kubánsky disident Luis Manuel Otero Alcántara odišiel po odpykaní si trestu do exilu v USA