Štvrtok, 22. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Pamätník slobody slova na počesť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vybuduje spoločnosť CS z Trnavy
7.7.2025 (SITA.sk) - Pamätník slobody slova na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači vybuduje spoločnosť CS z Trnavy za takmer 570-tisíc eur. Stavenisko jej Trnavský samosprávny kraj podľa zmluvy odovzdá do 15 dní, na samotné práce bude mať deväť mesiacov od začiatku výstavby.
Odstúpenie od zákazky
Spoločnosť CS ponúkla vo verejnom obstarávaní tretiu najnižšiu cenu. Víťazná spoločnosť s cenou 460-tisíc eur obstarávateľovi oznámila, že odstupuje od zákazky a zmluvu nepodpíše. Záujemca s druhou najnižšou ponúknutou cenou nesplnil podmienky účasti vo verejnom obstarávaní, a tak zákazku získala stavebná firma z Trnavy.
Výstavbu pamätníka financuje Trnavský samosprávny kraj. Okolnosti, ktoré nastali pri vyhodnocovaní verejného obstarávania v praxi znamenajú, že dielo bude o približne 110-tisíc eur drahšie ako bola pôvodne najnižšia ponúknutá cena.
27 súťažných návrhov
Na pozemku v obci Veľká Mača v okrese Galanta, ktorý vznikol zbúraním rodinného domu Jána Kuciaka, bude stáť pamätník s názvom “Záhrada“ autorov Benjamína Brádňanskeho, Víta Haladu a Martina Piačeka z ateliéru N/A. Ich návrh zvíťazil vo verejnej výtvarno-architektonickej súťaži spomedzi 27 súťažných návrhov zo Slovenska aj zo zahraničia.
Pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny. Na želanie pozostalých už boli zbúrané všetky objekty na pozemku vo Veľkej Mači, kde si Ján Kuciak s Martinou Kušnírovou prerábali starší rodinný dom.
Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta vo februári 2018. Obaja mali v čase vraždy 27 rokov.
Viac k témam: Pamätník, Pamätník slobody slova, Vražda Jána Kuciaka, Výstavba, Zmluva
Zdroj: SITA.sk - Pamätník slobody slova na počesť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vybuduje spoločnosť CS z Trnavy © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Bolo by to veľmi nerozumné, varoval európske krajiny pred odvetnými clami minister financií USA
Evidenčné listy dôchodkového poistenia treba predložiť do konca januára, uviedla Sociálna poisťovňa