Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Ombudsman Dobrovodský začal kontrolu cudzineckej polície, zameria sa aj na využívanie donucovacích prostriedkov
5.6.2023 (SITA.sk) - Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský spolu s právnikmi z jeho kancelárie začali v pondelok o 9:30 neohlásenú kontrolnú návštevu Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach. Ako úrad ombudsmana informoval v tlačovej správe, návšteva bude trvať podľa potreby až do stredy 7. júna.
Podmienky zaistenia
Kontrola sa zameria na prístup príslušníkov Policajného zboru k zaisteným osobám, kvalitu stravy (vrátane zohľadnenia náboženských špecifík), podmienky zaistenia, prístup k zdravotnej starostlivosti, ale aj na využívanie obmedzovacích a donucovacích prostriedkov. So zaistenými osobami budú kontrolóri viesť osobné rozhovory a kontrolované budú priestory a súvisiace dokumenty.
„Pre intenzívnu trojdňovú návštevu som sa rozhodol na základe sťažností, ktoré mi osobne avizovali cudzinci počas mojej neohlásenej návštevy 13. apríla. Vtedy som mal možnosť sa s cudzincami porozprávať bez prítomnosti policajtov," povedal Dobrovodský.
Donucovacie prostriedky zo strany policajtov
Z úst cudzincov podľa neho vtedy zazneli sťažnosti na neprimerané používanie obmedzovacích a donucovacích prostriedkov zo strany policajtov, ako napríklad preventívne používanie slzotvorného plynu. Poukazovali tiež na nemožnosť kontaktovať blízke osoby v cudzine alebo na nemožnosť spojiť sa listom s Kanceláriou verejného ochrancu práv.
„Osobitne budem skúmať, v akom rozsahu sa používajú tzv. samotky (priestory s oddeleným režimom zaistenia)," zdôraznil ombudsman.
Hneď po aprílovej návšteve zariadenia Dobrovodský podľa vlastných slov požiadal vedenie útvaru o zaslanie celej relevantnej dokumentácie.
„Tú sme dostali a podľa nej budeme viesť hĺbkovú kontrolu. O výsledkoch a prípadných navrhnutých opatreniach budem informovať ministra vnútra, Prezídium Policajného zboru aj verejnosť. Ak si zistenia vyžiadajú návrh legislatívnych zmien, tieto odporučím poslankyniam a poslancom Národnej rady SR," dodal ombudsman.
Viac k témam: Cudzinci, Cudzinecká polícia, Ombudsman
Zdroj: SITA.sk - Ombudsman Dobrovodský začal kontrolu cudzineckej polície, zameria sa aj na využívanie donucovacích prostriedkov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
Okamurovi pred domom opäť viala ukrajinská vlajka
Majiteľovi značky Zara sa darí napriek konkurencii zo strany predajcov lacnejšieho oblečenia