Pondelok, 9. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
OLAF odhalil obrovské podvody na Slovensku, Únii máme zaplatiť viac ako 300 miliónov eur
BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) - Slovensko sa v rokoch 2013 a 2014 stalo rajom colných podvodov s textilom a obuvou z Číny v obrovskom rozmere. Naše úrady podvody buď prehliadali, alebo, čo je podľa expertov na clá pravdepodobnejšie, priamo na nich spolupracovali. Vyplýva to zo zistení Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktoré publikoval na svojom spravodajskom portáli Denník N.
https://dennikn.sk/1225283/olaf-vypatral-obrovske-colne-podvody-na-slovensku-unii-mame-zaplatit-vyse-300-milionov-eur/?ref=tit1
Podľa denníka OLAF vypočítal, že Slovensko ako krajina zodpovedná za dohľad na vyberanie cla na svojom území má do rozpočtu Európskej únie zaplatiť 302 miliónov eur. Ide o sumu, o ktorú sme údajne pripravili Úniu pri preclievaní čínskeho tovaru. Z vybraného cla Slovensko do kasy EÚ totiž odvádza 75 percent a len 25 percent zostáva nám.
Spolupráca s úradmi
Podvody robia vysoko organizované gangy a spočívajú v úmyselnom podhodnotení tovaru, aby platili menšie clo. Bez spolupráce colných úradov by sa však mohli len sotva uskutočniť v rozmere, v akom sa dva roky odohrávali na Slovensku. Sériu vyšetrovaní, ktoré sa týkali podhodnotenia textilu a obuvi vstupujúcich do Európskej únie v období rokov 2013 – 2016, uzavrel OLAF vlani.
Odporúčame:
OĽaNO poukazuje na správu OLAF-u a viní vládu, že poškodzuje záujmy Slovenska pri eurofondoch
Európskej komisii odporučil, aby za podvody pýtala peniaze od štátov, ktoré umožnili, aby sa clá takto krátili. Za EÚ ide o celkovú hodnotu 2,2 miliardy eur. „Z toho približne 302 miliónov eur sa týka tovaru vstupujúceho do EÚ cez Slovensko,“ potvrdila Denníku N hovorkyňa európskych vyšetrovateľov Sandra Juncu.
Nemecký Hamburg a iné prístavy
Ako konkrétne podvody prebiehali, podrobne opisuje OLAF v správe o činnosti za rok 2017. Podľa európskych kriminalistov sa na podvody s textilom a obuvou využívala cesta po mori z Číny cez nemecký prístav Hamburg a v oveľa menšej miere cez iné prístavy.
Kontajnery tam prekladali na kamióny a na colné konanie ich prevážali do iných krajín Únie – najmä do Veľkej Británie, na Slovensko, do Česka, Francúzska a na Maltu. S textilom sa podľa OLAF najviac podvádzalo vo Veľkej Británii, kde straty pre rozpočet EÚ vypočítali na 1,9 miliardy eur.
Viac k témam: Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF, podvody na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - OLAF odhalil obrovské podvody na Slovensku, Únii máme zaplatiť viac ako 300 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Na filmovom festivale v Bergame predstavia kolekciu krátkych animovaných filmov Viktora Kubala
Európa vlnou regulácií oslabuje firmy, Klub 500 volá po aktívnej ochrane slovenskej ekonomiky
Koniec bublinkových fólií či polystyrénových výplní. E-shopy budú musieť baliť tovar po novom