Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Pri Moskve sa zrútila najmodernejšia ruská stíhačka Su-57, pilot sa katapultoval
- Útok nožom v Nemecku neprežil zamestnanec banky, páchateľa po rukojemníckej dráme zadržali
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
Na klinike Fakultnej nemocnice Nitra pre osýpky zakázali návštevy
Webnoviny 16. november 2018 840
NITRA 16. novembra (WebNoviny.sk) – Na Infekčnej klinike Fakultnej nemocnice Nitra platí zákaz návštev. Dôvodom je, že tu hospitalizovali dvoch pacientov s osýpkami. „Ide o vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša predovšetkým kvapôčkami sekrétov dýchacích ciest,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Timková.
Na klinike preto na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre až do odvolania zakázali návštevy, aby sa predišlo šíreniu nákazy.
Osýpky sú vírusové ochorenie sprevádzané charakteristickými vyrážkami. Nákaza sa šíri vzdušnou cestou, inkubačná doba je zhruba osem až 11 dní. Pri ťažšom priebehu vyrážky sprevádza vysoká horúčka, blúznenie, objaviť sa môže i krvácanie slizníc a zápal pľúc.
Mimoriadne závažnou komplikáciou je osýpková encefalitída, čiže zápal mozgu. Objavuje sa približne u jedného z tisíca pacientov a spôsobuje poruchy vedomia, kŕče až epileptické záchvaty ako aj ochrnutia a ďalšie trvalé následky. Prevenciou osýpok je očkovanie.
Viac k témam: Fakultná nemocnica Nitra, osýpky
Zdroj: Webnoviny.sk - Na klinike Fakultnej nemocnice Nitra pre osýpky zakázali návštevy © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Foto: Pri zrážke dvoch áut pri Sládkovičove zahynula osoba, cestu museli uzavrieť
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru