Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
Marcel dostal za šírenie extrémistických materiálov 30 mesiacov podmienečne a nemôže piť
26.8.2019 (Webnoviny.sk) - Trest 30 mesiacov odňatia slobody podmienečne za zločin rozširovania extrémistických materiálov uložil v pondelok sudca na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 46-ročnému Marcelovi Strakovi z Bratislavy.
Súd vyhlásil rozsudok po tom, ako schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavreli prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a obvinený muž.
Straka priznal, že najmenej od polovice mája do konca septembra 2017 na sociálnej sieti pod menom Marcel Csaba Straka zverejnil rôzne obrazové materiály a vyjadrenia extrémistického charakteru.
Extrémistické komentáre
Publikoval napríklad komentár pod názvom „Za multikulti rasizmus sa odpusta a za narodnu hrdost sa zatvara!!! Na straz!“ K tomu pridal vlastný komentár, že „kazdeho si najde ta jeho karma!!!88“, pričom číslo 88 je skrátený tvar nacistického straníckeho pozdravu „Heil Hitler!“
Zverejnil aj komentár „White Power!!!“, ktorý je sloganom a bojovým pokrikom neonacistických skinheadov. Používajú ho aj ďalšie pravicovo-extrémistické hnutia bieleho rasizmu.
Straka na internete zverejnil i text „prajem krásnych 1488“, ktorý vyjadruje neonacistický kryptogram. Číslo 14 znamená slogan amerického radikála a neonacistu Davida Lanea o "zabezpečení existencie nášho ľudu a budúcnosti pre biele deti" a 88 je už spomínaný symbol nacistického pozdravu „Heil Hitler.“
Protialkoholické liečenie
Verdikt súdu je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči nemu neodvolá. Strakovi zhabali biele tričko, na zadnej strane ktorého mal nápis „S jedlom rastie chuť ! 88“.
Súd určil skúšobnú dobu podmienečného odkladu výkonu trestu na tri roky, počas ktorej bude Straku kontrolovať súdny úradník.
Strakovi sa veľmi nepozdávalo, že mu zakázali požívať alkoholické nápoje a iné návykové látky, ale nakoniec s týmto obmedzením súhlasil. Prijal i povinnosť absolvovať protialkoholické liečenie ambulantnou formou, keďže skutok spáchal od vplyvom alkoholu, čo potvrdil znalec.
Viac k témam: extrémizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Marcel dostal za šírenie extrémistických materiálov 30 mesiacov podmienečne a nemôže piť © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Putin: Ak Európa chce vojnu s Ruskom, my sme pripravení Utorok, 17:25
Okamurovi pred domom opäť viala ukrajinská vlajka Utorok, 20:16 Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk