Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Londýn chce posilniť obranné vzťahy, Slovensku poslal ponuku na armádne rádiolokátory
BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) - Slovenskej republike ponúka možnosť ochrany vzdušného priestoru rádiolokátormi aj Veľká Británia, ktorá vo štvrtok predložila vláde SR oficiálnu medzivládnu ponuku.
Agentúru SITA o tom informovala britská ambasáda, pričom v prípade výberu práve britských systémov by sa dodávka rádiolokátorov realizovala v spolupráci s naším obranným priemyslom.
Ministerstvo obrany SR pri obmene rádiolokačnej techniky oslovilo 12 krajín. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) plánuje vláde predložiť návrh riešenia do konca júna tohto roka. Na radary stredného, malého a blízkeho dosahu plánuje rezort obrany vynaložiť do 155 090 000 eur.
Systém dohľadu nad vzdušným priestorom
"Materiál spojený s obstaraním 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu predloží rezort na rokovanie vlády do 30. júna 2019. Zároveň bude v prvom polroku tohto roka predložený na rokovanie vlády SR aj materiál, ktorý sa týka obstarávania letiskových rádiolokátorov," uviedla pre agentúru hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Nie je nateraz známe, či rezort vyberie práve britskú ponuku.
"Vláda Spojeného kráľovstva dnes predložila Slovenskej republike medzivládnu ponuku na plne integrovaný systém dohľadu nad vzdušným priestorom. Sústava štyroch rádiolokátorov Commander SL (BAE Systems) a šiestich radarov Giraffe AMB (Saab) poskytne Slovensku spôsobilosť v oblasti dohľadu nad vzdušným priestorom na viacerých úrovniach. Spoločnosti BAE Systems a Saab zrealizujú program v spolupráci so slovenským priemyslom, čím sa vytvorí slovenský dodávateľský reťazec radarových komponentov a podpora počas ich celej životnosti," uvádza v stanovisku britská ambasáda.
Ešte predošlé vedenie Ministerstva obrany SR chcelo obstarať rádiolokačnú techniku cez medzinárodnú súťaž. Tú však v apríli minulého roka definitívne zrušili.
Posilňuje obranné vzťahy
Spojené kráľovstvo sa zaviazalo posilňovať svoje obranné a bezpečnostné vzťahy s blízkymi spojencami a partnermi, akým je aj Slovenská republika.
Preto reaguje na žiadosť o medzivládnu ponuku v spolupráci s firmami BAE Systems a Saab s riešením, ktoré využíva dva vzájomne sa dopĺňajúce rádiolokačné systémy a čerpá z britských skúseností s nimi. Oba sú súčasťou výzbroje rezortu obrany Spojeného kráľovstva.
"Radarové systémy Commander SL a Giraffe poskytujú našim ozbrojeným silám bezkonkurenčné spôsobilosti v oblasti dohľadu nad vzdušným priestorom, čím udržiavame bezpečnosť v Spojenom kráľovstve a chránime našich vojakov v operáciách. Takýto radarový systém, ktorý dlhodobo patrí do výzbroje Britského kráľovského letectva, by dokázal chrániť oblohu nad Slovenskou republikou," povedal britský veľvyslanec Andy Garth.
Plány ministerstva
Rezort obrany plánuje v časovom horizonte rokov 2018 až 2025 obstarať sedemnásť 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej sume 155 090 000 eur vrátane DPH.
Okrem radarov ministerstvo plánuje obstarať aj novú kolesovú techniku typu 8x8 a 4x4. Slovenským vojakom by mali pribudnúť do výzbroje aj ďalšie viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk či nadzvukové stíhačky typu F-16 Block 70/72, za takmer 1,6 miliardy eur.
Viac k témam: minister obrany SR, Ministerstvo obrany SR, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Londýn chce posilniť obranné vzťahy, Slovensku poslal ponuku na armádne rádiolokátory © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
Okamurovi pred domom opäť viala ukrajinská vlajka
Majiteľovi značky Zara sa darí napriek konkurencii zo strany predajcov lacnejšieho oblečenia