Nedeľa, 2. august 2026
Mimoriadne správy
- Trump oznámil dohodu s Izraelom, nové útoky na Irán majú byť pozastavené
- Top foto dňa (1. august 2026): Karibský sprievod, lesný požiar, skoky do vody, migranti v Ceute a MS v surfovaní psov
- Dosluhujúci prezident Kolumbie odmieta americkú inváziu na Kubu a vyzval Trumpa, aby viedol rozhovory
- Pri policajnej stanici v kolumbijskom meste Cúcuta explodoval nákladiak plný výbušnín, viacero ľudí sa zranilo
- Väčšina členských krajín EÚ vyzvala na mimoriadne rokovania o náhlej vlne desiatok tisíc migrantov
Iniciatíva Pamätaj zakrýva sochám oči, upozorňuje na nedostatky novely zákona o ÚPN
Webnoviny 18. august 2017 297
BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Dobrovoľníci z iniciatívy Pamätaj si nechcú zakrývať oči pred históriou, a preto kritizujú navrhovanú novelu zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN).
Ako na brífingu povedal jeden z hovorcov iniciatívy Juraj Šeliga, novela sa snaží oklieštiť činnosť Ústavu, spolitizovať ho a zavádza kolektívne riadenie. Predstavitelia iniciatívy pri tej príležitosti prekryli oči sochy zakladateľa ÚPN Jána Langoša červenou stuhou s odkazom „#PAMÄTAJ“.
Mladým záleží na vlastnej histórii
Viac než desiatka dobrovoľníkov vystúpila pred pamätníkom Jána Langoša na Námestí Slovenského národného povstania v Bratislave, aby upozornila na nedostatky novely zákona o ÚPN a ukázala, že mladým záleží na odkrývaní vlastnej histórie. Mladí ľudia a študenti pred novinárov predstúpili s podobizňami Hartmuta Tautza, Titusa Zemana, Heleny Weinwurmovej, Alfréda Wetzlera a Ireny Kawaschovej, ktorí sa stali obeťami hrozivých skutkov spáchaných počas obdobia nacizmu a komunizmu. „Dnes tu s nami stojí päť obetí, ktoré však už nemôžu hovoriť, a ako iniciatíva Pamätaj chceme byť ich hlasom,“ povedala Veronika Bruncková z iniciatívy Pamätaj.
„Sme presvedčení, že vyrovnávanie sa s našou vlastnou minulosťou nekončí Mečiarovými amnestiami. Slovensko by si malo pamätať hrozivé skutky, ktoré sa stali v čase komunizmu a nacizmu. Ak sa s touto časťou našich dejín nevyrovnáme a nenaučíme vyrovnávať, vystavujeme sa riziku, že sa toto obdobie môže zopakovať,“ uviedli predstavitelia iniciatívy, ktorí dúfajú, že politici ich volanie vypočujú a začne sa diskusia o tom, ako pomôcť ÚPN ešte lepšie plniť svoju úlohu.
Volajú po širokej diskusii
„Sme iniciatíva mladých ľudí a chceme ukázať, že mladým ľuďom záleží na vlastnej histórii. V dobe keď narastá extrémizmus v spoločnosti sa potrebujeme s minulosťou vysporiadať a ÚPN je skvelým nástrojom a inštitúciou, ktorá nám v tomto pomáha. Preto voláme po širokej diskusii, chceme, aby diskutovali právnici, historici, politológovia, sociológovia a v neposlednom rade aj politici,“ dodal Juraj Šeliga.
Okrem sochy Jána Langoša na Námestí SNP zahalili dobrovoľníci oči viac než dvadsiatim bratislavským sochám, vrátane Pavla Országha Hviezdoslava, Júliusa Satinského, Sama Chalupku, či Čumila.
Zdroj: Webnoviny.sk - Iniciatíva Pamätaj zakrýva sochám oči, upozorňuje na nedostatky novely zákona o ÚPN © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Maďarsko musí pre nízky stav Dunaja úplne odstaviť jadrovú elektráreň Paks
Turecko vyslalo stíhačky F-16 na ochranu vzdušného priestoru Pobaltia
Moskva zaradila zakladateľa Telegramu Pavla Durova na zoznam teroristov a extrémistov