Štvrtok, 22. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Deportované deti sú vystavené rizikám násilia, tvrdí Marcinková a výbor apeluje na Rusko k ukončeniu
17.3.2023 (SITA.sk) - Predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (SaS) presadila v stredu 15. marca uznesenie, ktorým výbor odsúdil deportácie ukrajinských civilistov vrátane detí do Ruska.
Vojnové zločiny
„Od začiatku vypuknutia vojny sa Rusko dopúšťa páchania neospravedlniteľných vojnových zločinov na Ukrajine. Ide o systematické porušovanie základných princípov medzinárodného práva a medzinárodné spoločenstvo nesmie zostať voči páchaniu týchto zločinov ľahostajne," uviedla Marcinková v tlačovej správe.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Poslankyňa zároveň informovala, že od začiatku vypuknutia vojny dochádza k masívnym a núteným deportáciám detí do Ruska.
„Tieto deti sú následne systematicky osvojované ruskými rodinami, sú vystavené rizikám násilia, zneužívania, vykorisťovania alebo sa stávajú obeťami obchodovania s ľuďmi," informovala predsedníčka výboru.
Násilné deportácie
V rámci uznesenia tiež apelovali na Ruskú federáciu, aby prestala s násilnými deportáciami a zároveň vyzvali členské štáty únie, aby podporili medzinárodné orgány v úsilí dokumentácie porušovania ľudských práv a páchania vojnových zločinov.
Členovia výboru pre európske záležitosti taktiež vyzvali dočasne poverenú vládu SR, aby rozšírila sankčné zoznamy o ľudí, ktorí sa na deportáciách podieľajú.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská pomoc Ukrajine, Výbor NR SR pre európske záležitosti
Zdroj: SITA.sk - Deportované deti sú vystavené rizikám násilia, tvrdí Marcinková a výbor apeluje na Rusko k ukončeniu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Bolo by to veľmi nerozumné, varoval európske krajiny pred odvetnými clami minister financií USA
Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO