Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Čaputová podpísala zákon, ktorý umožní zrýchlenie vedenia exekúcií a odstráni sa duplicitná forma sankcionovania
Webnoviny 14. február 2023 485
14.2.2023 (SITA.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok podpísala zákon z 1. februára tohto roka, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady SR o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti a rovnako aj zákon o zmene a doplnení zákona o cestnej premávke.
Nepeňažné plnenie
Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. Od apríla sa tak zrýchli a zefektívni vedenie exekúcií na uspokojenie práv na nepeňažné plnenie, taktiež sa zefektívni právna úprava vynucovania iných povinností nevyhnutných pre ukončenie exekučného konania. Súčasťou zmeny je aj zavedenie donucovacích opatrení, ktorými budú peňažná pokuta, zadržanie vodičského preukazu či zadržanie osvedčenia o evidencii vozidla.
Súčasne sa zmenia úpravy úhrady trov predvedenia, pričom platí, že tieto trovy sú vždy na vrub predvádzanej osoby. Pokiaľ je predvádzanou osobou povinný štatutár, tieto trovy sa vymôžu v rámci vedenej exekúcie niektorým zo spôsobov určených na uspokojenie práv na peňažné plnenie.
Donucovacie opatrenia
Taktiež sa odstráni duplicitná forma sankcionovania, a to vzhľadom na okruh donucovacích opatrení, ktoré je exekútor, ako aj exekučný súd na návrh exekútora oprávnený použiť pri neplnení povinnosti povinného štatutára uskutočniť vyhlásenie o majetku.
Novelou sa ustanoví, aby v prípade nesplnenia povinnosti poskytnúť súčinnosť exekútorovi, bol exekútor oprávnený podať návrh na uloženie poriadkovej pokuty tretej osobe pre nesplnenie povinnosti poskytnúť súčinnosť na príslušný exekučný súd.
Viac k témam: exekučná činnosť, Prezidentka SR, súdny exekútor
Zdroj: SITA.sk - Čaputová podpísala zákon, ktorý umožní zrýchlenie vedenia exekúcií a odstráni sa duplicitná forma sankcionovania © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu
V Záhrebe protestovali tisícky ľudí, požadovali vyššie mzdy aj dôchodky
Japonsko schválilo dohodu o dodávke prvých troch stealth fregát austrálskej námornej flotile