Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Bratislava tento rok spustí 48 fontán, prvé štyri už v polovici apríla
Webnoviny 8. apríl 2019 657
BRATISLAVA 8. apríla (WebNoviny.sk) – Prvé štyri bratislavské fontány sa opäť spustia v polovici apríla. Generálny investor Bratislavy (GIB), ktorý spravuje mestské fontány a zabezpečuje ich údržbu a prevádzku, plánuje 15. apríla spustiť Ganymedovu fontánu na Hviezdoslavovom námestí pred budovou SND, fontánu Žena s krčahom na Františkánskom námestí, fontánu Lev s erbom pred Starou tržnicou na Námestí SNP a fontánu Dievča so srnkou na Hviezdoslavovom námestí.
Pitné fontány
Agentúru SITA o tom informoval vedúci technicko-prevádzkového oddelenia GIB Jozef Tóth. Ostatné fontány spustia postupne.
GIB spravuje 55 zariadení, 41 fontán, 11 fontánok s pitnou vodou a tri studne. V tomto roku plánujú spustiť 38 fontán a 10 pitných fontánok.
Pitné fontánky sa nachádzajú napríklad na Námestí SNP, na Župnom námestí, Hlavnom námestí alebo na Hviezdoslavovom námestí. GIB zabezpečuje nielen ich prevádzku, ale aj opravy.
Ganymedova fontána
Jedna z najznámejších bratislavských fontán je Ganymedova fontána na Hviezdoslavovom námestí. Jej autorom je architekt Viktor Tilgner a od roku 1888 je pred budovou SND.
V čase svojho vzniku to bola jediná okrasná fontána v Bratislave, ostatné slúžili ako zdroj pitnej či úžitkovej vody pre obyvateľov mesta. Kamenná fontána s bronzovými plastikami zvierat a ľudí je stvárnením príbehu chlapca Ganymeda, ktorého najvyšší grécky boh Zeus v podobe orla unáša na Olymp.
Ročná spotreba vody vo všetkých mestských fontánach je približne 15 000 metrov kubických. Generálny investor Bratislavy zabezpečuje aj starostlivosť a údržbu 99 pomníkov, pamätníkov, pamätných tabúľ v Bratislave a údržbu zelene na Hradnom vrchu a pri Pomníku československej štátnosti na Vajanského nábreží.
Viac k témam: fontána
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislava tento rok spustí 48 fontán, prvé štyri už v polovici apríla © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Výbuch v jednom z banskobystrických bytov usmrtil jednu osobuNasledujúci článok
Foto: Opitý Róbert šoféroval autobus, v ktorom boli aj cestujúci
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov
Odolnosť nie je o zatnutých zuboch, ale o pochopení samého seba. Buďte nepriestrelní
Ukrajinské drony zasiahli Petrohrad krátko pred otvorením prestížneho ekonomického fóra