Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Blanár vyzýva Rusko, aby sa zaoberalo návrhom prímeria. Rokovania priniesli nádej na ukončenie bojov
12.3.2025 (SITA.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) privítal informáciu o návrhu prímeria, ktorý vznikol na rokovaní medzi USA a Ukrajinou v Džidde.
„Oceňujem enormné úsilie novej administratívy Spojených štátov amerických sprostredkovať mierové diskusie v Saudskej Arábii, ktoré ponúkajú počiatočné nevyhnutné prímerie vo vojenskom konflikte na Ukrajine. Ide o dôležitý posun, ktorý môže zastaviť zabíjanie a viesť k hľadaniu trvalého mierového riešenia,“ uviedol.
Zároveň vyzval Ruskú federáciu, ktorá práve zareagovala na závery z Džiddy, aby sa neodkladne zaoberala týmto návrhom, ktorý je pomyselným svetielkom na konci tunela. „Mrzí ma, že takéto návrhy neboli urobené a dotiahnuté skôr, ale každý deň, ktorý prinesie hoci len prímerie, znamená ušetrené ľudské životy, a to by malo byť základom pre akékoľvek ďalšie riešenie. Podporovali sme diplomatické rokovania o mieri, ešte kým sme boli v opozícii, a aj teraz ako súčasť vládnej koalície považujeme mierové rokovania o vojne na Ukrajine za jediné možné, pretože sa potvrdilo, že tento konflikt nemá vojenské riešenie,“ zdôraznil Blanár.
Ukrajina v utorok po rokovaniach v Saudskej Arábii prijala návrh Spojených štátov na 30-dňové prímerie s Ruskom, pričom Washington okamžite ukončí pozastavenie zdieľania spravodajských informácií a obnoví vojenskú pomoc Kyjevu. Strany sa tiež dohodli, na „čo najskoršom“ uzavretí dohody o ukrajinských nerastoch.
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Spojené štáty musia presvedčiť Rusko, aby prijalo návrh na prímerie. Ruská federácia reagovala, že čaká od Spojených štátov podrobnosti. Na otázku, či Moskva súhlasí s prímerím, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes odpovedal: „Predbiehate ... V najbližších dňoch máme naplánované kontakty s Američanmi, počas ktorých počítame s tým, že získame všetky informácie“. Nevylúčil ani telefonát s USA na „vysokej úrovni“.
Viac k témam: Mierové rokovania o Ukrajine, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Blanár vyzýva Rusko, aby sa zaoberalo návrhom prímeria. Rokovania priniesli nádej na ukončenie bojov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Súd oslobodil spod obžaloby sudkyňu z kauzy Búrka Balázsovú
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovensko môže stratiť miliardy eur na rozvoj východu, vláda podľa SaS pre ľudí nič nerobí – VIDEO
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov